Oštěpařku a světovou rekordmanku Barboru Špotákovou není třeba představovat. Zkuste se na ni ale podívat očima její maminky Ludmily Špotákové, která ji celou sportovní kariérou provází. Společně se stali dokonce i ambasadorkami kampaně společnosti P&G „Děkuji, maminko“, která je pořádána v souvislosti s nastávajícími Letními olympijskými hrami 2016 v Rio de Janeiro.

Jaké to je, být maminkou Barbory Špotákové?
Pro mě je to celkem adrenalin. Vždy, když závodí, tak trpím. Přeju si, aby se jí závody vydařily a hlavně aby také zůstala zdravá. Když totiž náhodou v televizi zahlédnu, jak se jí třeba zkřiví obličej, už doma trnu.

spotakova

Maminka s dcerou. Zdroj foto: P&G

Vždycky to s ní byl adrenalin?
Ona byla úplně normální dítě, jako každé jiné. Poslušné, i když trochu živější, ale to se nebylo čemu divit. S manželem jsme byli oba učiteli tělocviku a dost jsme i sportovali. A ona s námi, takže si veškerou energii vybila. Nikdy s ní ale žádné problémy nebyly.

Zdědila po vás nějakou vlastnost?
To by spíš asi mohla říct ona. Já nevím… Tak třeba po tátovi je taková individualistka, já jsem spíš pro kolektiv. A po mně? Možná je mi podobná v jakési důslednosti, co slíbí, to udělá. Ale ona vždycky říká, že jsem až puntičkářka.

Dá na vaše rady?
Dříve většinou dávala, ale dnes už je to jiné. Třeba když jí radím ohledně výchovy dítěte, moc si to k srdci nebere. To se ptá spíše svých kamarádek. Ale není se čemu divit, protože je fakt, že dnes se vychovávají děti jinak, než za nás. Ale když už jí něco poradím, tak o tom alespoň přemýšlí.

A co se sportu týče, to si poradit nechá? Jste vlastně také profesionálka, bývalá vrcholová atletka.
Když byla mladší, trénovala jsem ji, takže musela poslouchat. Dnes už je to ale jiné. To už spíš ona radí mně. Občas totiž ještě závodím za veterány, tak mi předává zase ona své zkušenosti. Však už na to má také právo.

hod

Ludmila Špotáková stále aktivně sportuje. Zdroj foto: rodinný archiv

Nebylo náročné trénovat své vlastní dítě?
Měla jsem z toho tehdy strach, ale musím říct, že nebyl problém. Byla ve sportu dobrá, měla výkony, takže ji ostatní děti braly. Neměly pocit, že by měla nějakou protekci. Až časem jsem se ale dověděla, že to bylo celkem těžké pro ni. Přece jen si ji ostatní děti trochu dobíraly, že má maminku trenérku.

Jak prožíváte Bářiny závody?
Nejraději je sleduji v televizi a ideálně, když u toho mohu být sama. Aby mě nikdo neviděl, jak jsem nervózní a držím jí pěsti. Nejvíc mi vadí, když se zrovna chystá na pokus, a někdo mi zavolá. To je zákon schválnosti.

Máte nějaký rituál, když odjíždí na závody?
To ani ne, jen jsem jí vždycky při odjezdu na závody říkala: „Dej na sebe pozor a hlavně přijeď zdravá, na ničem jiném nezáleží.“ No a to platí do dneška. Ale to víte, že mě vždycky těší, když přijede zdravá a k tomu ještě s medailí. To je pak taková třešnička na dortu.

Jedete s ní letos do Ria?
Letos s ní nepojedu. Tento rok už jsem ji naživo viděla závodit na Memoriálu Josefa Odložila. Mně vždycky stačí takto vidět alespoň jeden závod za sezónu. Ale největší zážitek pro mě stejně byla olympiáda v Londýně, kde jsem byla s ní. To byl skutečně zážitek na celý život, to nic nepředčí. I v Riu bych ji ráda viděla, ale nejde to. Budu hlídat společně s druhou babičkou vnoučka Janka, který je na takovou cestu ještě malý.

pgmaminko

Ludmila Špotáková (vpravo) je ambasadorkou kampaně společnosti P&G „Děkuji, maminko“. Zdroj foto: P&G

Jak často se o vnoučka staráte?
Oni se rodiče většinou starají sami, ale když přítel Báry pracuje a ona musí na trénink, tak ho hlídám. Je to tak dvakrát za týden.

Vidíte v něm Báru?
Určitě. Krásně běhá, začíná jezdit na kole, o vše se zajímá, úspěšně napodobuje všechny činnosti. A to nejen sportovní disciplíny, ale i pracovní. Je stejně šikovný a bystrý, jako byla ona.

svnouckem

Ludmila Špotáková s vnoučkem Jankem, synem Barbory Špotákové. Zdroj foto: rodinný archiv

Čtěte také:

Reklama