wood

Jestli máte dům či chalupu, jste ve velkém ohrožení. Za každým rohem na vás může číhat dřevokazná houba dřevomorka domácí a váš majetek vám doslova sežrat.

V přírodě je užitečná, protože rozkládá odumřelé organismy v podobě padlých stromů. Jestli se ale zabydlí u vás, těžko jí vysvětlíte, že trámoví vaší roubenky rozložit nepotřebujete a že metráky roky sekaného dřeva na zimní otop nejsou dárkem pro ni, ale pro váš krb.

Dřevomorka má schopnost nadělat vám obrovské finanční škody. Je to postrach všech chalupářů, zvláště těch sezonních, jejichž stavení bývají vlhká a nevětraná. Spóry těchto hub jsou ale navíc škodlivé i pro člověka. Vyvolávají alergie, neboť produkují nebezpečné mykotoxiny.

Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) se nejprve objevuje v podobě bělavých vatovitých vláken, později připomíná choroše. Když se zakousne do dřeva v krovech, trámech či nábytku, není už šance na záchranu. Naopak, je třeba napadené části co nejrychleji zlikvidovat, protože tahle houba se šíří opravdu jako mor. Bleskově a fatálně. Roste rychlostí 10 mm za den! A když nemá dřevo, nepohrdne ani vlhkým zdivem.

Prevence nákazy

Předně nesmíte dovolit vodě, aby vám zatékala do domu. Spoléhejte na opravené okapy, vodovodní či kanalizační instalaci. Máte-li dům ve svahu, zařiďte řádnou drenáž jeho obvodů. Důležitá je také izolace zdiva proti vlhkosti a předcházení kondenzace vody v interiérech. Těmto opatřením se říká „konstrukční ochrana dřeva“, až budete zařizovat řemeslníky, tak abyste věděli.

Chemické ošetření dřeva

Na trhu je obrovské množství přípravků, mezi osvědčené výrobky patří například řada produktů Lignofix, Dřevosan a další. Prostředky mají mít typové označení podle ČSN 490600, být schváleny hlavním hygienikem ČR a Státní zkušebnou č. 227. V laických podmínkách obvykle přichází v úvahu jen povrchová aplikace, která však je nejméně účinná. Účinnější je máčení nebo tlaková impregnace, ale na to je třeba zavolat odborníky. V některých státech, bohužel ne u nás, je preventivní ošetření nepřístupných a ohrožených dílů nových staveb povinné.

Jak jsme likvidovali dřevomorku

To potvoru jsme měli na chalupě před pěti lety. Zahryzla se ve stodole nejen do hromad složeného dřeva, ale i do kupy starých cihel, a dokonce dostala chuť i na brikety. Přišli jsme na ni v momentě, kdy se její bílé „žíly“ plížily k dřevěnému nosnému trámu vedoucímu přímo ke střešním krovům. Panika, stres a vidina zkažené dovolené.

Rozhodli jsme se ji vymýtit vlastními silami, ale něco to přece jen stálo. Okamžité přistavení valníku, kam jsme museli vynosit všechny, sebeméně zasažené kusy. Nakonec z toho byly valníky dva a krvavé puchýře na rukou. Dalším krokem byl dokonalý úklid stodoly (která je stará a strašně veliká) a preventivní natření každého trojrozměrného kusu (kromě plechů a kovových trubek) Dřevosanem. Dělali jsme ve dvou celý týden od rána do večera a při vzpomínce přiznávám, že to byl jeden z mých největších fyzických výkonů v životě.

A protože jsme byli poctiví, ta hydra se už (zatím) znovu neobjevila. Každý rok, když po zimě přijedu na chalupu, běžím ale ihned zkontrolovat všechny kouty, zda se tam neplazí bílé rozvětvené spáry schopné připravit mě o stavení, na které splácím 15 let hypotéku.

Už jste někdy bojovali s dřevomorkou? A vyhráli jste?

 
Reklama