Dřevo patří k moderním a oblíbeným materiálům. A to nejen kvůli své kráse a neopakovatelnosti, ale především dlouhé životnosti. Jen si vzpomeňte na letní návštěvy zámků, kde tisíce turistů projdou po podlaze staré i několik staletí. A dlouhou životnost si můžete dopřát i doma. Stačí si jen správně vybrat. Dřevěných podlah  je několik  druhů a typů. Zpravidla vybíráte mezi masivními nebo třívrstvými. Zařadit sem lze i laminátové podlahy, neboť tento materiál je vyrobený z 95 % ze dřeva nebo dřevěného odpadu. 
Mezi masivní dřevěné podlahy patří parkety, zařadit sem lze i dřevěné mozaiky a samozřejmě si můžete do bytu nechat položit prkna. Masiv má spoustu výhod, ale také jednu nevýhodu, a to je vlhkost dřeva. Laik totiž jen těžko pozná, jestli bylo dřevo správně vysušeno a má tu správnou zbytkovou vlhkost. Potom mohou přijít problémy s tím, že podlaha začne podle teploty a relativní vlhkosti pracovat.  Pokud vám bude přát štěstí a pořídíte si kvalitní masivní podlahu, potom máte vystaráno nejen vy, ale i vaše děti a možná vnoučata. Tloušťka této podlahy bývá v rozmezí 15 až 25 milimetry a nabízí výhodu, kterou jiná krytina prakticky nemá - můžete ji několikrát zbrousit. Objeví-li se po deseti letech na podlaze rýhy, škrábance, vyražené důlky a další poškození, stačí krytinu speciálním strojem zbrousit o milimetr nebo dva, dřevo nalakovat a podlaha vypadá opět jako nová.  
Vyberete-li si masivní dřevěné parkety, záleží pouze na vás, jestli si je necháte vyskládat do ,,stromečku", do čtverce nebo vedle sebe.  O něco dražší, ale také zajímavější, jsou dřevěné mozaiky.  Jednotlivé části jsou nalepené na dřevěný podklad, a tím vzniknou větší dlaždice, jejichž pokládka je jednodušší než vyskládávání parket. Mezi masivní se řadí ještě prkenné podlahy. Mají různý rozměr, většinou od 50 do 200 cm. Nemělo by vás překvapit, že v balení nebudou prkna stejně dlouhá. Vždyť v přírodě také není každý strom stejný.  


Současný trend však upřednostňuje třívrstvé lepené podlahy, výjimečně se můžete setkat s dvojvrstvými. Důvod je jednoduchý: několik vrstev omezuje přirozenou deformaci dřeva a dodává mu mnohem větší stabilitu. A to nejen jednotlivým lamelám, ale i celku. Také tady platí, že vrchní desku lze minimálně jednou přebrousit a podlaha vypadá opět jako nová. Vícevrstvé  mají zpravidla tloušťku od 10 do 16 milimetrů, což oceníte při renovacích, kdy snadno vyměníte koberec za dřevo aniž by podlaha narostla a vy museli třeba nechat odřezávat dveře.

Nejdůležitější částí vícevrstvých podlah je ta vrchní, nášlapná. Pouze na zákazníkovi záleží, jaký si zvolí typ dřeviny - jestli zůstane u domácích jehličnanů a ovocných stromů, nebo dá přednost exotickému dřevu. Vybrat si můžete také desén: je libo parkety vyskládané vedle sebe nebo se vám domů více hodí tak zvaný selský styl, tedy prkna o velikosti 220 x 20 cm.

  
Laminátové Laminátové podlahy lze také řadit do této kategorie, neboť jde o krytinu vyrobenou na bázi dřeva, která se vyznačuje vysokou odolností - nepodrápou ji psi, děti se na ní mohou učit na kolečkových bruslích, dokonce do ní neuděláte ani vryp ostrým nožem. Pokud ji ale poškodíte, nemůžete použít ozdravnou kúru, tedy zbroušení, jako u dřeva.

Laminátová podlaha se skládá ze čtyř vrstev. Zcela dole je protitahový papír. Na něj přijde takzvaná hdf-deska, vyrobená z dřevěného odpadu a různých tmelicích pryskyřic, které se silou odpovídající padajícímu 800 kg závaží slisují ze 60 cm vrstvy na 6 až 8 milimetrovou desku. Tu potom pokrývá dekorovaný papír, na kterém je vzor podlahy. K nejžádanějším patří imitace dřeva, parket i prken, ale na výběr máte i jiné varianty. Poslední částí je vrstva overlay, tedy mléčná fólie, která se stane při vysokých teplotách transparentní. Všechny vrstvy se dohromady slisují a ,,spečou" pomocí umělé pryskyřice. Vznikne tak velmi kompaktní a odolná deska.  

Ostražití by však měli být všichni, kdo bydlí nad nerudnými sousedy. Laminát je totiž mnohem hlučnější než třeba dřevo. Částečnou nápravu zajistí speciální akustické podložky, které tlumí hluk až o 12 decibelů.

Laminátové lamely se nelepí k podkladu, ale pokládají se pouze jako plovoucí podlaha. Možná proto si mnozí lidé zvykli nesprávně označovat laminátové podlahy jako plovoucí, i když plovoucí mohou být i dřevěné nebo korkové podlahy. Nepředpokládejte ale, že vydrží i vašim vnoučatům. Výrobci hovoří o životnosti tohoto materiálu 15 let. 

ilustrační foto Magnum parket

Reklama