Nedávno jsem navštívila známého, dělá manažera v bance. Čekala jsem na něj venku, vedro k zalknutí. Z budovy vycházeli perfektně upravení mladí muži v oblecích a mladé dámy v kostýmcích. Saka, sukně a samozřejmě punčochy. Teploměr ukazoval třicítku, a bylo mi jich líto. Ale co se dá dělat, štábní kultura, jak říkal můj táta - voják z povolání, musí být.

Ale to nemusíte být voják, policista, pilot ani pošťák, abyste se setkala s uniformou. Mnohé firmy mají velmi přísná pravidla oblékání svých zaměstnanců a jejich oblečení si s uniformami v ničem nezadá. A takové „Dress code" nebo-li jednotně nařízené firemní oblečení, přece spoluvytváří image firmy a s výkyvy počasí si hlavu nedělá. Slečny mohou zapomenout na lehká trička s odhalenými bříšky (i když ta se podle mne opravdu do firmy nehodí), holé nohy, páskové střevíčky, a pánové zas na sice elegantní, ale přece jen polokošile. Ani kravata nepomůže, a jak by mohla, když k polokošilím stejně nepatří :-).

Odborníci a poradci firemního oblékání tvrdí, že se normy musí dodržovat. U dam musí mít sukně správnou délku, halenky nesmí být vyzývavé a neexistuje, aby pod nimi bylo vidět prádlo. V zimě i v létě se používá směs bavlny nebo vlny s elastickým vláknem. Přírodní látky, jako například len, se nehodí, protože jedním z hlavních požadavků je nemačkavost oděvů. 

Módní návrhářka Eva Janečková nevidí v oblékání zaměstnanců v letních měsících žádný problém. Zimní a letní oblečení se totiž příliš neliší. Témě všude je dnes klimatizace. Prý je u nás vidět přece jen větší tolerance a nové trendy ve firemním oblékání. Kostým je věčný, zejména díky variabilitě. Doplňují jej moderní halenky, topy nebo trika. Dostávají tam barvu. Působí pak elegantně a zároveň ležérně," uvedla.

Dámské šaty firmy příliš nechtějí. Mohou se používat jen na některé akce. Ale do práce ani v létě nepatří. Žádné výstřednosti – jen reprezentativní vzhled.

A tak ti, kteří přísné normy nejvíce odnesou, jsou především zaměstnanci bankovního sektoru a advokacie. Tam platí striktní nařízení, která se musí dodržovat – kostýmy, punčocháče, obleky a pevné, uzavřené elegantní boty. Soudci musí navíc nosit těžké taláry vyrobené z teplých látek.

Co si o tom myslíte, milé ženy-in?
Je „lidské“ požadovat po zaměstnancích takové oblečení?
Byla byste ochotná se takto oblékat?
Nebo tak do práce chodíte, i když je vedro?
Chybí vám uniformy“ sestřiček?
Které stejnokroje jsou podle vás nejelegantnější?
Tipujte v naší anketě.