Plesová sezona se blíží, a tak určitě není na škodu připomenout si pár základních pravidel, jak se na společenské akce správně obléci. Kam si vzít malé černé, a kam je potřeba velká večerní? Návrhářka Gábina Páralová vám pomůže zorientovat se v různých typech šatů a vyvarovat se tak případným módním faux-pas.

Malé černé

Při návštěvě divadla nebo koncertních síní nešlápnete vedle v nestárnoucích malých černých. Tento kousek sahající těsně nad kolena pravděpodobně nikdy nevyjde z módy a měl by patřit k základním kamenům vašeho šatníku. „Jejich jednoduchost poskytuje více prostoru pro hru s doplňky. Získáte tak nekonečné variace outfitů a brzy přijdete na to, že se malé černé dají nosit i na večírky a další méně formální příležitosti,“ radí Gábina Páralová. Černá barva navíc vyhovuje většině „dress codů“, a pokud si nejste jistá formálností situace, s těmito šaty neuděláte chybu.

Podívejte se na malé černé od Gábiny Páralové

Máte pocit, že o malých černých víte všechno? Přečtěte si rozhovor s Gábinou Páralovou a budete ještě moudřejší?

Klasické malé černé mají svá specifika. Délku rukávů, tvar výstřihu, délku sukně i materiál. Ale dnes už se na to „moc nehraje“ a malé černé mají mnoho podob.

gJaký střih byste doporučila vy, aby měla žena ve svém šatníku opravdu nadčasový kousek?
Pouzdrové šaty těsně nad kolena jsou nejjistějším a nejuniverzálnějším druhem malých černých šatů. Důležité je však zvolit správnou délku s ohledem na tvar a délku nohou. I o centimetr kratší či delší délka šatů může hrát svou velkou roli. Důležitý je pak i tvar a hloubka výstřihu. Délka rukávů. Klasika v podobě malých černých v podobě pouzdra s mírným výstřihem do V nebo lodičkovým se správně zvolenou délkou je pak základ, který se dá jednoduše doplnit šperky a doplňky podle příležitosti. Často ale vídám malé černé příliš jednoduché, až nudné. A to je škoda. Černá sluší téměř každému, a přitom je sama o sobě nenápadná, tak ji každý může oživit o nějaký originální detail. Já pracuju nejvíce s řasením a detaily na ramenou tak, aby nebyly šaty nudné, ale přitom ne příliš extravagantní, a tedy zůstaly víceúčelové. Jaký detail se hodí pro koho, vždy záleží na jeho přednostech, každá se dá zdůraznit nebo potlačit šikovným střihem.

Často se vedou diskuze, co k nim nosit: Jaké punčochy? Tělové, nebo černé?
Vhodnější jsou podle mě tělové, a to takové, které dokonale barevně splynou s kůží. Ty celkový dojem neruší, jsou vhodné vždy a nikdy s nimi nešlápnete vedle. V případě tělových punčoch bych ale zvolila tělové lodičky. Neupoutají pozornost, prodlouží nohy. Nebráním se ale ani černým punčochám, ty jsou ale nevhodné třeba v létě. A navíc na první pohled je patrná jejich kvalita. Je to s nimi zkrátka těžší. Úplně bych pak zakázala lesklé punčochy.

Občas se doporučuje úplně porušit pravidla a vzít si k nim punčochy krajkované, síťované, či dokonce barevné. Co si o tom myslíte a kam jsou takové „výstřelky“ vhodné?
Punčochy jsou stejně jako jakýkoliv jiný doplněk přirozenou součástí outfitu. Mělo by se s nimi tedy nakládat podle toho. Může se zaexperimentovat a zvolit netradiční punčochy, které jednoduché černé šaty doplní. Pokud v tom nebude záměr, neměly by šaty přebít, neměly by působit výrazově. Jednoduché šaty a žena s dokonalým tvarem nohou si je mohou dovolit, s komplikovanějšími a ozdobnějšími šaty bych vsadila spíš na jednoduchost. A na společenské události bych se držela opravdu klasiky v podobě tělových punčoch, malých černých a případně třeba výraznějšího šperku, pokud chceme něčím poutat pozornost.

Důležité jsou i boty. Je vhodné vzít si k botám s otevřenou špičkou punčochy? Jak je to v případě bot páskových? A jsou vůbec k malým černým vhodné?
Myslím, že do otevřených bot se punčochy nehodí. Pokud ale máte potřebu je mít, nebo je událost vyžaduje, volila bych buď punčochy bez zesílené špičky, nebo ty ve spreji. U páskových bot bych si opět dávala pozor na špičku a patu. Pokud jsou otevřené, nebo je možné, že by byla vidět zesílená část punčoch, nejsou vhodné. Obecně se ale na společenské akce hodí spíše boty s uzavřenou špičkou a do nich punčochy, u neformálních akcí bych volila otevřené boty a bez punčoch - jako u sandálů. A samozřejmě dokonalou pedikúru!

Jaké šperky, eventuálně kabelku byste k malým černým doporučila?
Kabelku rozhodně menší, ne žádnou tašku, ale jinak si myslím, že obojí záleží na příležitosti a nositelce. Nemyslím, že existují nějaké šperky a doplňky, které by se k malým černým vyloženě nehodily. Nemám ráda diktát toho, co se hodí a nehodí, je to vždy na vkusu té které ženy a nevidím důvod, proč ji omezovat, pokud je to v nějakých rozumných hranicích vkusu.

Myslím, že není zanedbatelné oblečení partnera. Poradila byste i našim mužům, abychom s nimi vytvořili sladěný pár?
U malých černých to máte snadné, k těm jde všechno. :-) Skvěle bude vypadat, když sladíte doplňky ženy, třeba i bolerko, s kravatou partnera. Obecně se bude mužům hodit černý oblek stejně jako ženám malé černé a ladit budou vždy. Teď v zimě by u mužů nemělo sako být delší než kabát.

O obou se vyplatí oděv na míru - u mužů oblek, u žen šaty. Bude na první pohled vidět, že dokonale sedí, a pokud byste měli mít za život jen jednu věc na míru, určitě bych doporučovala malé černé a oblek.

Čtěte také

O Gábině Páralové:

Gábina Páralová je česká módní návrhářka. Její tvorba zahrnuje modely především pro běžné nošení, společenské šaty i autorské svatební šaty. její rukopis spojuje extravaganci a pohodlí - pro její modely jsou typické asymetrickými střihy, výrazná řasení a sklady, vždy jsou ale běžně nositelné a funkční. Šije pro ženy napříč věkovým spektrem. Mezi její slavné klientky patří například Táňa Vilhelmová, Nela Boudová nebo Lenka Dusilová

Gábina Páralová působí na českém módním poli od první poloviny 90. let, svůj první obchod otevřela v Brně v roce 1996 ve studentském Spodním traktu v roce 1996, nyní sídlí v Solniční ulici.

Druhý otevřela v roce 2010 v Jakubské ulici v Praze 1.

Příště si s Gábinou Páralovou řekneme něco víc o koktejlkách.

Pokud by vás zajímaly konkrétní otázky, pošlete mi je na adresu: dana.haklova@zena-in.cz

Čtěte také:

Reklama