Drby, klevety, klepy a pomluvy – tak se říká tomu, co vědci na poli mezilidských vztahů nazývají „sociální informace šířené o osobě v její nepřítomnosti“. Drby měly odjakživa špatnou pověst. Jsou to báby žvavé, říkalo se o drbnách ve staročeštině. A tak nějak automaticky se předpokládalo, že drby šíří především ženy.

Drby utužují přátelství i milostný vztah
Výzkum německého evolučního biologa Ralfa Sommera však ukázal, že drby nejsou zdaleka jen špatné. A také nejsou specialitou žen, i když se mezi ženami šíří snáze. Drby totiž utužují přátelství a pomáhají jeho vzniku mezi lidmi, kteří se neznají. Samozřejmě že to neznamená, že se snáze spřátelíte s osobou, která vás pomlouvá. Ale společné pomlouvání třetí osoby vede k prožitku sdíleného tajemství, zvyšuje intimitu a prohlubuje nejen přátelství, ale i milostný vztah.

Kdo nedrbe, je outsider
Pokud se setkají dvě osoby, které se neznají, ale znají stejné drby o třetí osobě, navážou podle vědců přátelství mnohem snáze, než kdyby tyto informace neměly. Tento jev prý lze snadno pozorovat především na nejrůznějších večírcích. Drby jsou tak důležitou součástí sociální interakce, a kdo „nedrbe“, obtížněji zapadne do kolektivu a hůře si získává přátele.

Na pravdě nezáleží
Na šíření drbů a tendenci jim věřit přitom překvapivě nemá téměř žádný vliv to, že jsou lidé informováni o pravé podstatě věci. Sommerův tým to dokázal v experimentu, ve které dal skupině studentů peníze určené na hru s tím, že je mají přidělovat vybraným hráčům. Zároveň vědci vypustili různé drby o hráčích. Studenti drbům uvěřili a přidělovali peníze do hry podle toho, co se o jednotlivých hráčích říkalo. Když pak byli informováni o tom, že šlo o cíleně rozšířené drby, své chování překvapivě nezměnili.

Drbat chce každý
Podle Sommera jsou tak drby silným prostředkem manipulace a ten, kdo je umí obratně rozšiřovat, se může stát ve společnosti oblíbeným. Historicky zakořeněná představa, že drby jsou cosi špatného, však zároveň vede k tomu, že osoby, které je rozšiřují nešikovně, se stanou neoblíbenými. V podstatě by se dalo říct: „Nikdo nechce být označen za drbnu, ale drbat chce každý.“

Zdroj: Personal Relationships

Máte ráda drby? Drbete často? Nebo jste spíše drbána? Co myslíte, jsou větší drbny muži nebo ženy? Pracovala jste někdy v ženském kolektivu? A drbalo se tam? Jak často mluvíte se svými kamarádkami a kamarády o společných známých? Řešíte i jejich soukromí?

Reklama