Pomluvy jsou na pracovišti bohužel velmi častým jevem, tvrdí psychologové a zdá se, že objevili Ameriku, no ne? Troufnu si říct, že drtivá většina z nás se s nimi někdy setkala. A kdo se s nimi někdy setkal, poznal, že jsou mocnou zbraní a jedem pracovních vztahů. Jak se bránit?

 

Kde nejvíc kvete?

Obyčejně tam, kde je nuda, kde mají lidé málo práce. Nemusí to tak být vždy a všude, ale tam, kde pracovníci pro práci nevidí ani na hodinky, není na pomlouvání a šíření zaručených pikantností čas.

Statisticky je také dokázáno, že nejvíce klepy bují v ženských kolektivech a kolektivech složených z jedinců s převážně nižším vzděláním. Ovšem ani tento fakt nelze brát stoprocentně, vždy záleží i na povaze jednotlivých lidí a to je asi nejdůležitější rizikový faktor pro vznik nepřátelského pracovního ovzduší.

Opravdu stačí jeden jedinec milující klepy a rozepře a dokáže otrávit atmosféru do té doby ideálního pracovního kolektivu.

 

Kdo se nejraději pomlouvá?

Sekretářky, sličné spolupracovnice, které „údajně dělají kariéru přes postel šéfa“, lidé s jiným stylem života, oblečení či s odlišnými životními či dokonce náboženskými hodnotami. Tak nějak se těžko toleruje odlišnost a pro některé baculatější dámy může být trnem v oku i štíhlá třicátnice, která po práci frčí do fitka nebo na brusle.

Stát se štvanou zvěří rozhodně není příjemné a bohužel existují pracoviště, kde jsou pomluvy téměř tradicí, a tady se nezavděčíte opravdu nikomu.

 

Jak se tedy bránit? 

Existují dvě možné varianty, ani jedna není samospásná a obě vás budou stát pěknou hromádku nervů.

 
soutěž - "mít vliv."

Ignorace

Pamatujte, že pokud se začneme příliš vehementně pomluvě bránit, spíš utvrdíme pomlouvače v jeho pravdě. Zraňující pomluvy je navíc jen velmi těžké s úspěchem a čistým štítem vyvrátit. A hlavně taková diskuze, ač si třeba myslíte, že produktivní, je vodu na mlýn agresorovi. Protože pomluva není nic jiného než agrese.

Pokud budete dělat, že nic neslyšíte, budete předstírat, že se nic neděje a hlavně zůstanete trpěliví, v drtivé většině případů bude drb brzy zapomenut a ostří pomlouvačů se záhy obrátí směrem k jinému nešťastníkovi.

 

Útok

Drastičtější metoda, která ovšem vyžaduje velkou dávku trpělivosti a konfrontace s pomlouvačem i velkou dávku pevných nervů. Někdy je lépe se rázně ozvat, ovšem může se to obrátit proti vám, a s tím je třeba počítat. Pokud se vám nepodaří pomluvy utnout, většinou nastartujete další a ještě horší kolo pomluv. A z takové horské točité dráhy je těžké vystoupit bez ztráty prestiže.
Někdy se to ale podaří. Budete-li mít štěstí, pomlouvač-amatér se zalekne, své názory popře a nějakou dobu bude ticho po pěšině. Ovšem ten, pro koho jsou pomluvy koníčkem, vás nejspíš převálcuje jako tank. Jdete-li do útoku, připravte si důvěryhodné a srozumitelné důkazy o vaší nevině. Jinak se v tom pěkně vykoupáte…

 

A jak vy snášíte drby na pracovišti?

Jak se bráníte?

Jak zacpat pomlouvačům ústa?

Reklama