Znáte to, máte jít někam do společnosti, nebo si chcete jen tak užít klidný večer, jenže ouva! Břicho zabolí a vy prosedíte celý večer na toaletě. Opakované kolikovité bolesti břicha, plynatost, průjem, nadýmání, zácpa a nepravidelná stolice… Za takovéhle nepříjemnosti často může tzv. syndrom dráždivého tračníku.

Co je vlastně dráždivý tračník?

Dráždivý tračník, čili IBS (Irritable Bowel Syndrome) nebo lidově střevní neuróza. Jde o onemocnění, které spočívá v patologických změnách funkce tlustého střeva. Příčinou vzniku je často porucha pohyblivosti střeva, trávení a střevního mikroprostředí, mohou jí ovšem být i psychosociální důvody. Porucha složení mikroflóry je rovněž přítomna u různých virových, bakteriálních, mykotických a parazitárních onemocnění.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky dráždivého tračníku jsou hodně nepříjemné, a to bohužel i společensky. Kromě již zmíněných příznaků v úvodu tu máme ještě podpůrné příznaky. Patří mezi ně pocit napětí při pohybech střeva, naléhavé nucení na stolici, méně než tři pohyby střeva za týden, více než tři pohyby střeva za den, pocit neúplného vyprázdnění po defekaci, tvrdá nebo hrudkovitá stolice, řídká nebo vodnatá stolice, hlen ve stolici, pocit plného břicha, nadýmání nebo otékání.

Podle statistických průzkumů je dráždivý tračník nejrozšířenější poruchou trávicího traktu, kterou trpí až 20 % populace, postihuje ženy i muže (přibližně v poměru 2:1), příznaky se začínají objevovat většinou během pozdní adolescence nebo v časné dospělosti a mohou přetrvávat léta.

Jak tedy k dráždivému tračníku můžete přijít právě vy?

Máte-li chybné stravovací návyky (nedostatek vlákniny ve výživě), ani to nemusíte tušit, že třeba jíte alergeny obsažené v potravinách, že máte funkční poruchu střevní svaloviny (hladké svalstvo reaguje přemrštěně na různé stimuly), když prožíváte stres (deprese, strach a další stresy jsou častější u pacientů s IBS než u zdravých jedinců).

A jak na něj?

Jako velmi účinné se při léčbě dráždivého tračníku ukazují probiotické kultury s laktobacily. ZENFLO® je přípravek obsahující probiotickou kulturu Lactobacillus plantarum 299v. Díky svému složení a účinnosti (10 miliard živých bakterií v jedné dávce) pomáhá průběh IBS výrazně zklidnit. Dokonce již v průběhu 5-6 týdnů užívání tlumí prakticky všechny projevy bolesti břicha, nadýmání, pomáhá snížit celkové gastrointestinální symptomy a pomáhá udržovat rovnováhu střevní mikroflóry.

Co říct na závěr?

Snad že výzkum vlivu probiotik na mikroflóru trávicího traktu se v posledních letech dostává stále víc do popředí. Je to proto, že tento způsob léčby se jeví velice perspektivní a navíc nezatěžuje lidský organismus. Dodávání přírodní mikroflóry zároveň vyjadřuje určitou naději pro léčbu některých onemocnění nejen trávicí soustavy, ale i jiných systémů. Zvažuje se dokonce i jejich využití při léčbě onkologických onemocnění.

Reklama