Jejím hlavním povoláním je mzdová účetní. Její životní láskou však nejsou daňové příručky, ale černý drát. Materiál, ze kterého dokáže vykouzlit neuvěřitelné věci. Vítejte v drátěném světě Hanky Rajnoškové.

Spousta žen nachází zálibu v pletení, šití, háčkování, vyšívání, nebo také ve vaření či malování. Ale drátování? Na druhou stranu: není drát jako drát. A pokud má někdo šikovné ruce a fantazii, dokáže z takového černého drátu vytvořit naprosté unikáty. Jako „drátenice“ Hanka Rajnošková.

hanka

Vaším hlavním povoláním je mzdová účetní, to je práce, zejména v období daňového přiznání, psychicky hodně vyčerpávající. Dá se říct, že toto vaše drátování vás odreaguje a uklidní?
Mé povolání je náročné průběžně, hromady papírů ke mzdám a stovky faktur se mi stále protáčí pod rukama, ale i při tomto zápřahu se mi v hlavě rodí nápady, které po večerech a ve volném čase zhmotňuji. Uklidní určitě, protože povedený výsledek mi vždy vykouzlí úsměv na tváři a v myšlenkách se poplácám po rameni :). Ale jinak je to koníček časově náročný, mnohdy na úkor rodiny.

r

rodinné foto

Za jakých okolností jste po tomto materiálu sáhla vůbec poprvé a kdo vás to naučil?
Na začátku byl měděný drát. Kamarádky mě vytáhly na kurz drátovaných vánočních ozdob. V té době jsem už bydlela na vesnici a přesto, že jsem dítě z města, táhlo mě vše staré, i drátované dekorace, a náhodou jsem se o tom zmínila lektorce. Ta černé drátování také vyučuje, ale kurzy na Moravě bohužel nedělala. A tak to zbylo na mě. Obrázky na internetu mi byly inspirací, vzala jsem drát a stylem pokus-omyl se pustila do prvních věcí. Učím se vlastně dodnes, kdy zkouším další a další druhy opletů.

Vzpomenete si ještě na svůj první výrobek?
První výrobky byly z mědi, odrátované láhve, obrázky, dekorace. Z černého drátu to byly opletené talíře a obrázek kočky v okně.

Kde berete inspiraci?
Všude kolem sebe, to, co malíř namaluje, keramik zhotoví z hlíny, já vezmu drát a motám drátem.

Ono se řekne drát, ale vaše výrobky nejsou určitě jen tak z ledajakého drátu, popíšete nám svůj materiál a stručný postup práce?
Pracuji hlavně s černým žíhaným železným drátem různých průměrů, záleží, k čemu má daný výrobek sloužit. Drát si nejprve musím zpracovat, změkčit a dál už oplétám. Na časté dotazy, jestli mám šablony, odpovídám, že nemám, vše motám z ruky a pomáhám si vším, co je kolem mě, různé tuby, vařechu, jehlice na pletení, sklenice… Při práci se silným drátem jsem některá rána ráda, když udržím zubní kartáček v ruce.

Vaše výrobky si můžeme i zakoupit?
Ano, můj koníček už přerostl v koně a malé podnikání, své výrobky prodávám hlavně na fleruhttp://www.fler.cz/metudka průběžně mou tvorbu můžete sledovat na mém webu www.metudka.blogspot.cz

Tak kdo by měl zájem, zde je malá ukázka vašich krásných výrobků.

poskytnuté fotografie:http://www.fler.cz/metudka

Reklama