"Drátovat, letovat, hrnce spravovat!" rozléhalo se kdysi venkovem. A hospodyně vynášely rozbité nebo jenom puklé hrnce ven, kde je spravovali potulní řemeslníci - dráteníci. Procházeli krajem se svojí dílnou, kterou dokázali poskládat na záda do skříňky nebo častěji krosny a spolu se svým učedníkem zachraňovali rozbité nádobí za pár šestáků. Málokdo ví, že nejčetnější zastoupení mělo toto řemeslo na Slovensku, kde se mu věnovaly celé vesnice. Žena dráteníkova byla celý rok sama a její muž byl ve světě za prací - mnohdy i za mořem. Dráteníci nechodili nahodile - měli svoje "regiony" a celá Evropa byla rozdělená mezi jednotlivé rodiny. Stejně tak i za mořem vznikaly jednotlivé rajóny. Celkem vzniklo po světě kolem 350 dílen, z nichž největší měla 400 dělníků.

Původní náplní byla oprava nádobí, která se děla jednoduchým způsobem - kolem nádoby se (nejčastěji na dně) udělal oplet z drátů, který se potom táhl výš po stěnách nádoby. Dráty se v pravidlených intervalech křížily, a tím vznikala pravidelná mřížka, která stahovala nádobu k sobě.  Pokud máte chalupu, určitě tam máte i jednu nebo dvě takto "vylepšené" nádoby - dnes už většinou používané jako dekoraci. Něco podobného - i když značně zjednodušené - můžete vidět na plotovém pletivu s kosočtverečnými oky (tam je ovšem namísto základního drátenického výpletu tzv. výplet kosočtverečný) nebo na pletivu pro králíkárnu (výplet s násobným křížením). Později se přidala i okrasná funkce - vznikaly nejrůznější ozdobné předměty, všelijaké stojánky, držáčky a lampičky, udělané z kusů drátu o nejrůznější tloušťce. Modní záležitostí  je šperk z opleteného kamínku, kdy začnete vodorovně omotaným drátem a pak navlékáte jednotlivá očka. (Vzniká tím smykovací úplet.) Při troše trpělivosti tak můžete oplést i láhev nebo cokoliv jiného a úplet vyzdobit i korálky...

V dnešní době ovšem uvidíte v obchodech i výrobky, vzniklé opačným postupem - nejprve se vyrobí "síťka" z pevného drátu a pak teprve se do ní foukne skleněná nádoba. Sklo projde kolem drátu v podobě vypouklých tvarů a tím drátěný objekt uzavře. Pak už nelze nádobu z drátěné košilky nijak vyndat - jedině rozbitou.

A co potřebujeme, když si to chceme zkusit? Vhodný objekt na oplétání - nejlepší je začínat s oblázkem, protože ten nerozmáčkneme, nerozbijeme a když se nám to přece jen podaří, tak ho není škoda, dál potom drátek - nejlépe trošku silnější měděný nebo železný. Drátek vázací, který doma většinou máte, není příliš vhodný - je měkký a nepůsobí dobře. Ještě kleště - štípací a pokud možno i další s kulatými čelistmi...no a chuť vyrobit něco pěkného.

 

                     
Reklama