V dnešním článku bych se znova chtěla vrátit k řešení problémů se skladovacím prostorem v kuchyních.  V minulém článku jsme se jen tak trochu zmínili o drátěném programu a dnes se o něm dozvíme něco více od architekta a projektanta kuchyní Pavla Janovského.

"Minule jsme si povídali o závěsném systému na stěny. Ten vlastně spadá také do drátěného programu. Ale mimo tyto viditelné drátěné doplňky jich existují spousty ukrytých do skříněk a zásuvek. Ty nám potom pomáhají udržet si v kuchyni systém a pořádek, ušetřit místo."

Začněme drátem, který je vidět...
"Kromě závěsných systémů jsou dobře vidět i kovové stojany, které lze do drátěného programu také zahrnout. Jsou to svislé kovové tyče, nejčastěji umisťované na konci barového pultu. Bývají upevněny v zemi a ve stropě místnosti. Na těchto tyčích jsou upevněny různé poličky na nádobí, ovoce nebo cokoliv, co nás napadne. Police bývají vyrobeny buď pouze z drátu nebo v kombinaci drát a sklo.
Na tyto kovové tyče se dají také připevnit držáky na zavěšování sklenic či hrníčků.
Součástí často bývá také osvětlení."

A které součásti drátěného programu jsou nejužitečnější?
"Jsou to rozhodně koše a police, které jsou umisťovány dovnitř skříní a zásuvek. Určitě jsem už zmiňoval praktické řešení rohových skříněk, kdy do nich můžeme umístit kolotoč z kruhových drátěných polic. Na takovémto kolotoči máme všechno nádobí přehledně umístěné.
Dalším drátěným řešením rohové skříně jsou dvojdílné vozíčky, které jsou spojeny s kuchyňskými dvířky a při otevření vám vozíček vyjede ven. U tohoto řešení je beze zbytku využit celý prostor rohové skříňky."

Co koše v obyčejných skříních?
"Budujete-li nebo rekonstruujete kuchyňskou linku, určitě na drátěný program ve skříních nezapomeňte. Dnes si můžete vybrat z mnoha výrobců (i když těch kvalitních už tolik není) a nekonečného množství košů a košíků.
Koše ve skříních můžou být buď plnovýsuvné nebo umístěné na dvířkách skříňky. Tak se dají využít například některé mělké skříňky.
Z nabídky výrobců si můžete vybrat i držáky na poklice, speciální držáky na lahve a další drátěné doplňky vhodné pro vaši kuchyň."

Na co ještě by se měli čtenáři zaměřit, pokud chtějí využít všechny skladovací prostory ve své kuchyni?
"Zjednodušeně řečeno, aby jim dobře vyjížděly zásuvky. Můžeme si vybrat z dvou druhů výsuvů. Jsou to buď částečné, nebo úplné výsuvy. Částečný výsuv má na začátku i na konci zásuvky plastová kolečka a kolejnička se vzadu svažuje trošku dolů. Vysuneme-li takovouto zásuvku, nikdy nevyjede celá. Zůstane nám nedostupných zhruba posledních pět centimetrů.
U úplného výsuvu nám zásuvka vyjede celá a tyto výsuvy mají také tichý a spolehlivý chod. Samozřejmě, že jak z hlediska dostupnosti předmětů v zásuvce, tak z hlediska hygieny jsou vhodnější úplné výsuvy."

Teď už všichni víme, jak optimálně a beze zbytku využít skladovací prostory v naší kuchyni...

       
Reklama