Nedávno se objevili zprávy, že Británii ovládl nový hubnoucí hit: ketogenní dieta. Ta je založená na principu řízeného hladovění a lékaři ji od starověku používají k léčbě epilepsie. Nyní díky ní můžete zhubnout až 9 % tělesné hmotnosti za 10 dní!

Dieta

Moderní enterální ketogenní dieta, kterou zavedl italský chirurg Gianfranco Cappello, je postavená na desetidenním půstu, při kterém přijímáte speciální výživu každý den, v průběhu celých 24 hodin. Ta je hubnoucímu vkapávána pravidelně plastovou hadičkou vedenou nosem přímo do žaludku - tak zvanou „enterální výživou“. Efekt? Tělo začne spalovat tukové zásoby (z 60 %) a vodu (z 30 %), aniž by docházelo k úbytku svalové hmoty a pocitu hladu. U 85 % hubnoucích se nedostavuje jo-jo efekt.

Zní vám to jako rajská hudba? Ano, takto napsané to má své kouzlo. V Británii se stala, podle poslední zpráv ze serveru Novinky.cz (viz: Nejdrastičtější dieta všech dob ovládla Británii), tato dieta hitem. Člověk si ale těžko představí, že deset dní nosí hadičku v nose a někde v batůžku přístroj, který mu do žaludku posílá výživu. U nás je praxe trochu jiná...

Z domácí praxe

U nás se dieta zatím aplikuje ve dvou gastroenterologických centrech v Hradci Králové a v Ostravě, a to jako sedmidenní cyklus za 6.000 korun se vším všudy (tedy včetně vyšetření, výživových substrátů a zapůjčení pumpy). V prvním jmenovaném centru nám odpověděli na několik dotazů...

Je zavedení a odstranění ketogenní diety pro hubnoucího nepříjemné?
Zavádíme sondu poměrně často a nepříjemnost je minimální. Zrovna včera jedna paní byla po zavedení překvapená, že už to je. Sondička je ultratenká a namazaná znecitlivujícím gelem. Musí ji zavádět lékař, protože za celou aplikaci odpovídáme, tedy zda je klient schopen, či není tuto výživu mít.

Jak na ni hubnoucí reagují?
Velice příznivě. Není to věc, která by klienta zatížila. Samozřejmě si musí zvyknout, že mají v krku hadičku, ale zatím to všichni vydrželi, i když po sedmi dnech si rádi odpočinou. Váhový úbytek je velice individuální, záleží na metabolismu klienta a počáteční hmotnosti: čím větší hmotnost, tím větší úbytek. Za sedm dní shodí v průměru 4 až 6 kilogramů, a většina z toho jsou tuky, žádná svalovina.

Jak je celý přístroj velký?
Sedm dní klient chodí se sondičkou, gastrickou pumpu a vakem s výživou. Přes den, v noci je pumpa odpojená. Velikost pumpy je malá, asi 25 krát 25 krát 25 centimetrů, vak s výživou má litr nebo litr a půl - všechno se pohodlně vejde do větší dámské kabelky nebo do batůžku. Běžné úkony jako hygiena či toaleta jsou bez problémů. Ale fyzicky pracující by si měli vzít sedm dní volno, nedovedu si představit, že by s tím třeba někdo kopal výkop, nebo doplňoval zboží do regálu.

Komu byste dietu nedoporučil?
Kontraindikace máme na webových stránkách, kde se klienti dozví veškeré informace.

Nevhodné pro...

 • ... pacienty s cukrovkou na inzulínu
 • ... pacienty s ledvinovou nedostatečností
 • ... pacienty s onemocněním jater
 • ... alergiky na mléko
 • ... děti a mladistvé do 18 let
 • ... těhotné a kojící ženy
 • ... pacienty se závažným onemocněním (nádory, selhávání srdce a pod.)
 • ... psychicky nemocné pacienty se závislostí na lécích

Převzato z: Gastroenterologie, s.r.o.

Chodí člověk v průběhu diety na nějaké kontroly k lékaři?
Nechodí. Máme trvalý telefonický nebo mailový kontakt. Poslední návštěva je při vyndání sondy, kdy je ještě udělána kontrola a změřeno množství tuku těle.

Metoda je známá již od starověku

Jak jsme zjistili, ketogenní dieta sama o sobě není mezi odbornou veřejností novinkou. Používá se zejména k léčbě epilepsie, kdy dosahuje vynikajících výsledků. Řízené hladovění jako léčbu popsal již Hippokratés v 5. století př. n. l. Podle něj byl muž trpící epilepsií zcela vyléčen díky úplnému omezení příjmu stravy a tekutin. Termín „ketogenní dieta“ poprvé použil doktor Wilder z Mayské kliniky ve třicátých letech minulého století, kdy navrhl dietu obsahující velké množství tuků, přiměřené množství bílkovin a minimální množství sacharidů jako náhradu hladovění.

Jak na to od lesa?

Pokud si nedovedete představit, že vám strčí hadičky do nosu, můžete si vyzkoušet ketogenní dietu i po domácku - ta ale nemá tak dobré výsledky, jako enterální. Jak na to? Stačí upravit stravu třeba podle následujícího příkladu. (Ovšem pozor, dietu byste měla konzultovat se svým lékařem, který zhodnotí váš zdravotní stav a zjistí, zda pro vás nemůže být nebezpečná.)

Poměry potravin, které bystě (například) měli za den sníst

(počítáno pro sedmileté dítě)

 • Ovoce (například: jahody): 20 g
 • Zelenina (například: lilek, cuketa, mrkev, okurka, žampiony): 230 g
 • Tuky a bílkoviny (například: smetana, sádlo, 33 % šlehačka, vejce, špek): 300 g
 • Rybí maso (například: tuňák, losos): 70 g

Zdroj informací: bakalářská práce nutriční terapeutky Ivy Recové, Ketogenní dieta

Čtěte také...

Reklama