62726c26e0bd2cl.jpg
Foto: Shutterstock

Ikonické šaty si herečka Marilyn Monroe vzala v roce 1962, když zpívala Happy Birthday americkému prezidentovi J. F. Kennedymu. O šedesát let později vynesla stejnou róbu na Met Gala Kim Kardashian. Tomu, než šaty oblékla, ovšem předcházela výrazná redukce váhy a Kim do toho nešla zrovna zdravým způsobem.

Podle psycholožky, koučky a nutriční poradkyně Zuzany Douchové je optimální váhový úbytek při snaze zhubnout 0,5 až 1 kilogram týdně. Rychlejší hubnutí obvykle znamená nedostatečný příjem či nadměrnou fyzickou aktivitu nebo kombinaci obojího. Tělo strádá, přísný režim není většinou dlouhodobě udržitelný a až pevná vůle povolí, dostaví se jojo efekt. Dost často doprovázený ještě kily, které jsme předtím vůbec neměli.

Kim Kardashian si ovšem vybrala restriktivní, a ne příliš zdravou cestu. Sedm kilo dala dolů během pouhých tří týdnů. Hodně cvičila a dost se omezovala. A to místo toho, aby si prostě vybrala jiné šaty. Pro Vogue Kim prozradila, jak vypadal po dobu tří týdnů její režim. Aby se více potila a vypotila tak přebytečnou vodu, oblékla se dvakrát denně do speciálního sauna úboru. Co se týče sportu, běhala na běžeckém pásu. Striktní byla také v jídle. Ze svého jídelníčku vyřadila nejen cukr, ale také téměř všechny zdroje sacharidů. Ty jsou sice ve stravování jedním z důležitých zdrojů energie, ale také na sebe vážou vodu. A té se chtěla Kim zbavit, aby byla štíhlá do šatů. Po dobu tří týdnů tedy jedla jen zeleninu a zdroje bílkovin, což jsou například ryby, různé druhy masa, vejce apod.

Kim uvedla, že nehladověla, ale byla na sebe pouze přísná. Extrémně rychlý váhový úbytek ovšem značí něco jiného. Po skončení akce navíc Kim na svém Instagramu sdílela, že si do pokoje nechala donést mini koblihy a také pizzu, aby se mohla po týdnech odříkání konečně pořádně najíst.

Nutriční poradkyně Charlotte Faure Green pro magazín Hello uvedla, že vyloučení celých skupin potravin je pro tělo velmi stresující a že Kim Kardashian šla proti potřebám svého těla. Podle odbornice na výživu není hubnutí tak velkého množství kilogramů během tak krátké doby rozhodně zdravé a může mít negativní dopady na různé systémy v těle – na funkci imunity, hormony, duševní zdraví, trávení, vzhled pokožky i nehtů. Ukončení striktního režimu se navíc může zvrhnout v to, že člověk uvízne v koloběhu restrikcí a následného přejídání.

Zdroje: Instagram. Vogue, Hello Magazine, Insider, Zuzana Douchová