Ve čtvrtek se na plátnech některých českých premiérových kin odehraje dojemné drama – Elegy – natočené podle románu nositele Pulitzerovy ceny Filipa Rotha.

Literární předloha i její filmové zpracování, při kterém „jedno oko nezůstane suché“, je – podle samotného autora – příběhem o lásce a smrtelnosti, o svobodě a utrpení...

 

Režie filmu, ke kterému napsal scénář Nicholas Meyer, se ujala uznávaná španělská režisérka, skvělá Isabel Coixetová, jejíž vizuálně silný a hluboce vnímavý přístup z filmu dělá mimořádné dílo. Ve filmu se soustředila především na vnitřní život hlavních postav.

Za kamerou stál Jean-Claude Larrieu.

Český překlad názvu – Umírající zvíře – odkazuje na citát irského básníka W. B. Yeatse, který říká, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutané k umírajícímu zvířeti.

 

Postarší uznávaný profesor literatury a charismatický svůdce mladých studentek David Kepesh (Ben Kingsley) potkává ve škole na svých přednáškách zajímavou Kubánku Consuelu Castillo (Penélope Cruzová), jejíž půvab ho zcela uchvátí a zbaví vnitřního klidu.

Stává se tak v době, kdy začíná pomalu bilancovat svou kariéru, rozpadlé manželství a nesplněné sny a touhy, a kdy útěchu a odreagování hledá v náruči zralé ženy...

David chce nejprve studentku jen dostat do postele. Spolu se svým nejlepším a nejdůvěrnějším přítelem, básníkem Georgem O’Hearnem (Dennis Hopper), vymýšlejí strategii, jak dívku „sbalit“. Postupně však přelétavý pedagog dívčinu kouzlu propadá víc a víc. Už nejde jen o nezávaznou milostnou avantýru...


 

Přestože je mezi nimi třicetiletý věkový rozdíl, studentka se profesorově zájmu nebrání, začnou se spolu stýkat a posléze i žít. Intimní vztah oba poznamená více, než čekali, a ryze sexuální poměr se mění v hluboký milostný vztah.

Dívčino mládí, její nádherné tělo a zvláštní netečnost, se kterou přijímá Kepeshovy projevy vášně, v něm probouzejí žárlivost. Díky ní a svému nerozhodnému přístupu ke vztahu však Consuelu pomalu ztrácí.


Jeden osudový novoroční telefonát však všechno změní...

 

 

Pénelope Cruzová si splnila přání, které v sobě nosila pět let od doby, kdy jí producent Tom Rosenberg dal přečíst knížku, jež se stala předlohou k tomuto filmu. Postava Consuely pro ni byla jednou z nejtěžších postav v kariéře. Ztvárňuje mimořádnou ženu, jež v muži vyvolá posedlost, která změní celý jeho život.

V dalších rolích se představí Antonio Cupo, Peter Sarsgaard, Sonja Bennettová, Patricia Clarksonová, Deborah Harryová, Chelah Horsdal či Laura Mennellová.

 

Reklama