Každý, kdo někdy poznal na vlastní kůži, co to znamená někoho milovat, mi dá jistě za pravdu, když řeknu, že této síle lze jen stěží vzdorovat. Lásku nelze nevnímat, a ani zakázat. Nelze ji prakticky ani racionálně vysvětlit. Jakkoli se drápeme na příčku nejvyšší, jsme stále jen součástí přírody a naše chování i myšlení je stádové. Tudíž jen velmi neochotně přijímáme něco, co není standardní a nepasuje do odlité formy.

 

Chceme-li se pasovat na vyšší, inteligentní formu života, buďme předně tolerantní a připusťme, že lidská láska je prožívána naprosto identicky každým z nás. Že miluje-li muž muže, či žena ženu, jejich cit je stejný jako ten, na který jsme u sebe jako u heterosexuálů zvyklí. Není rozdíl v jeho hloubce, jen v jeho venkovní formě.

 

„To, že mě přitahují muži, jsem věděl už od útlého mládí, ale bylo to velmi těžké přijmout,“ říká 45letý Jiří. Když jsem dospěl, přišlo mi nemyslitelné, abych veřejně vystoupil i před svými rodiči s tím, že jsem gay. Nepřežili by to. Už nemám ani jednoho z nich a nikdy to nevěděli,“ pokračuje muž. „Navíc jsem si neuměl za komunistů představit, jak bych byl přijat společností.“

A tak se Jiří spořádaně, leč v zásadě proti své vůli, oženil. Několik let žil v manželství. „Když se narodily dcery, kterým je dnes 18 a 21 roků, měl jsem hodně starostí a svůj problém jsem stále tajil. Později se stávalo manželství čím dál víc neúnosné.

„Pavla jsem poznal na inzerát. Tehdy byly seznamky po telefonu. Povídali jsme si a já ho toužil poznat. Ani mi moc nevadilo, že je o tolik mladší,“ vzpomíná Jiří. Setkali se a Jirka měl poprvé pocit, že dělá něco, co nejde přes něho, že se chová tak, jak je mu přirozené. Šlo to pak poměrně rychle.

„Nejhorší pro mě bylo říci to ženě. Nejprve mi nevěřila. Myslela, že si vymýšlím. Chápal jsem ji. Musel to být pro ni veliký šok, ale já neměl jinou možnost, vzpomíná. „Uvědomoval jsem si, že to už déle nezvládnu, a chtěl jsem konečně být tím, kým jsem. Ostatní lidé se také upřímně milují a nikdo nemá proti jejich vztahu námitky.“
 
 

Jirka všechno ženě nechal a dcerám vysvětlil, že odchází. Bylo jim tehdy 12 a 9 let. „Celou pravdu jsem zamlčel. Manželka ještě dlouho chodila do našeho bytu, kde jsme s Pavlem začali žít, a nosila mi jídlo v kastrůlku s nadějí, že se vrátím, ale já nemohl. Nešlo to. Bylo mi jí líto, ale zpátky bych už nešel. To bych nezvládl já,“ vysvětluje.

 

Pavel, kterému je dnes 34 roků, zase vzpomíná, jak dlouho bojoval. „Já nechtěl uvěřit, že jsem na kluky, a tak jsem si pořád zběsile hledal holky, abych si dokázal, že to není pravda. Pak jsem jednou zkusil sex s mužem a bylo to jasné. Musel jsem to nějak šetrně říci našim, protože jsem věděl, že to pro ně bude velký zásah. Nebudou mít asi ode mě vnoučata a navíc společensky to bude znamenat handicap. Vzali to ale obdivuhodně klidně. Jirku mám hrozně rád. Je starší a hodně mě v životě naučil. Jsem mu vděčný za hodně věcí.“

 

Jirka a Pavel jsou spolu již přes deset let. Klape jim to a stále se mají rádi. Často se mým otázkám upřímně smáli, a ani náznakem nevypadali, že se za něco stydí.

V zásadě prý není zač se stydět. Za lásku a věrnost se člověk opravdu červenat nemusí. Jasně, že se i hádáme, ale zpravidla kvůli hloupostem - a usmiřování? Probíhá klasicky, jako u všech dvojic, které se mají rady.“ 

Kdo je ve vztahu ženou, nebo to tak homosexuálové nemají?

„Ale máme,“ směje se Pavel. „Já jsem  holka,“ přiznává.


„Pavel bezvadně vaří. Je takový všudybýlek. Stále mám procit, že ho musím usměrňovat a vychovávat,“ říká Jiří. No a to mně se zase líbí na Jirkovi. Jak je rozumný a jak si ví rady,“ dodává Pavel.

 

„Jsme rádi, že dnešní společnost je výrazně jiná, než byla dříve. Hodně se mluví o tom, jak jsou dnes lidé zlí, ale nejsou. Naopak. Jsou podstatně tolerantnější. Společnost udělala veliký krok dopředu,“ míní oba.

Jiří měl veliký strach, že se od něho zpočátku odvrátí známí a přátelé, ale opak byl pravdou. Tehdy jsem zjistil, jak dobré přátele jsem si vybral a jak moc si jich vážím. V zásadě jsem je dodnes nezměnil.“    

 

Tyhle dva bych klidně pojala za přátele a jela s nimi na dovolenou. Hodně mě pobavili a bylo s nimi prima. Tak nějak mi ani nepřišlo, že jsou trošku jiní.

      

Slavní gayové

Pavel Vítek, Ludvík Bavorský, George Michael, Elton John, Portia DeRossi

 

Jak hodnotíte vztahy lidí stejného pohlaví? Souhlasili byste s povolením jejich úředních sňatků (tedy nikoli pouze registrací)?

Reklama