Blíží se jaro, i když to tak v těchto dnech zrovna nevypadá. Ale brzy už nastane ten pravý čas na výlety do přírody. Tentokrát pro vás máme tip na turistický výlet do Českého ráje. Přesněji do Drábských světniček.

Je to bývalá skalní pevnost a prý je jedním z nejnavštěvovanějších míst Českého ráje. Já jsem o Drábských světničkách dlouho jen slyšela. Pak jsme se tam asi před dvěma lety s dětmi vypravili a od té doby ještě několikrát. To místo se mi opravdu zalíbilo. Jestli tedy rádi chodíte přírodou, zdoláváte schody a kameny a nebojíte se výšek, vydejte se právě do Drábských světniček. Teď na jaře tam asi nebude tolik lidí.

ds

Vstup ke světničkám - nejdřív se musí vystoupat docela dost schodů

V místě světniček stával hrad či pevnost, obydlí se rozkládalo na sedmi pískovcových blocích vysokých kolem 15 metrů. V které době a komu hrad sloužil? To se přesně neví, ale světničky byly nejspíš osídleny od 12. do 15. století, obývali je i husité. Pak však začal hrad chátrat a dodnes zůstaly jen zbytky 18 světniček. Mezi nimi můžete chodit po úzkých mostkách a chodnících, nahoru na kameny vedou železné schody. Mostky tu bývaly i dřív, dochovaly se také zbytky dřevěných staveb, kde se bydlelo. Světničky vytesané ve skalách sloužily hlavně jako zásobárny.

ds

Schody a mosty, nic pro ty, co se bojí výšek

Kromě tohoto hradu bylo dřív v oblasti Příhrazské vrchoviny ještě dalších šest středověkých hradů. Nejvíc se dochoval nedaleký Valečov, jeho návštěvu vám taky doporučuju. Dá se tam dojít v pohodě pěšky, pokud si naplánujete celodenní výlet.

Proč se říká Drábské světničky?

  • Světničky se říká podle jeskyněk vytesaných do pískovce, tam se daly schovávat zásoby a prý se tam i věznilo. Je ovšem také možné, že tady bydleli loupežníci, kterým se říkalo drábové.

Kde je najdete?

  • Drábské světničky leží 4 km od Mnichova Hradiště v západní části Českého ráje, nedaleko dálnice z Prahy do Liberce. Kousek od nich je čedičový vrch Mužský a všude kolem krásné výhledy do kraje.

Jak se tam dostanete?

  • Cest existuje víc. Můžete jít buď z vesničky Dneboh, kde je parkoviště, odkud vede cesta vzhůru přímo ke světničkám, nebo z Olšiny, kde můžete zaparkovat u hospody, to je trochu delší trasa. Zato cestou uvidíte Studený průchod, skalní soutěsku, kde je úzká, 125 metrů dlouhá stezka mezi vysokými skalami, i v létě je tam teplota jen něco málo nad nulou. Použít můžete i cestu od hospody Na krásné vyhlídce přes Studený průchod až ke světničkám.

Můžete se zorientovat pomocí mapky:

ds

A pak tu mám pro vás jednu zajímavost - pověst O obrovi z Drábských světniček. Můžete si ji přečíst ZDE.

A tady jsou fotky, třeba vás nalákají víc než veškerá chvála.

ds

Cesta od obce Dneboh je krátká, ale vede pořád do kopce

ds

Úzké cestičky mezi skalami vás zavedou až k Drábským světničkám

ds

Všimněte si cedule Vstup na vlastní nebezpečí, vyplatí se opatrnost

ds

Pohled shora, je to docela výška

ds

Opět výškový pohled

ds

Dětem se šplhání a lezení po kamenech moc líbilo

ds

Do světniček se dá vlézt a prozkoumat je

ds

Výhled je luxusní, ale pod nohama prázdno...

ds

Další ze skal, milovníci kamenů si přijdou na své

ds

Studený průchod je dlouhý asi 125 metrů. A je tam velká zima i v létě

ds

Nedaleký hrad Valečov se zčásti zachoval

Reklama