V momentě narození náš organizmus voní novotou a je perfektně připraven k vývoji, růstu a k naplňování našeho potenciálu. Již v prvních letech našeho života však zásadně ovlivňujeme, jak naše tělo bude fungovat dál, poté, co se přehoupneme přes vrchol. Dětská obezita předznamenává potíže s váhou v dospělosti, špatně nastavené životní návyky jako je ponocování, málo pohybu nebo dokonce kouření jsou sice v 18 cool, ale ve skutečnosti přímo zkracují náš život. Podle britské studie publikované v prestižním vědeckém časopise British Medical Journal, nám každá vykouřená cigareta „ukradne“ až 11 minut života, a kuřáci mají život v průměru o 6,5 roku kratší než nekuřáci.
ba2.jpg
To, co nám v době maturity připadá v pohodě, nám často zadělá na problémy ve středním věku. Bohužel mládí je nepoučitelné, ale naštěstí naše tělo má téměř zázračnou schopnost regenerace. Díky tomu se mnoho našich hříchů mládí dá úpravu životního stylu napravit. I když zbavit se viscerálního tuku mezi břišními orgány nebo dokonce přestat kouřit je velmi náročné. Návyk na cukr a nikotin je někdy přirovnáván až k závislosti na heroinu. Ačkoli náš mozek váží pouhé 2 % naší hmotnosti, spotřebuje až 20 % naší energie. A cukr je proto velké lákadlo, kterému je těžké odolat.

Co dělají centariáni – století lidé jinak než zbytek populace? Toto tajemství se pokouší rozluštit právě výstava Body Worlds na brněnském Výstavišti. Nejde jen o čisté životní prostředí, ve kterém tito lidé žijí, ale především o nastavení jejich životních hodnot. Správné hodnoty a návyky se dají získat během života, ale také částečně předávat dalším generacím. Tak, jako se vymlouváme, že máme obezitu v genech, tak právě centariáni předávají svým potomkům jednoduchou radu – střídmost. Není potřeba se striktně vyhýbat masu nebo alkoholu. Je potřeba znát správnou míru. A ta je o mnoho nižší, než je běžná spotřeba Evropanů a Američanů. I když pozor, zvýšený počet centariánů se nachází i v části americké Kalifornie. Dalším receptem na dlouhověkost je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, schopnost a ochota přijímat nové informace, pocit sounáležitosti a potřebnosti pro společnost – tedy smysl života. Možná ten poslední bod je pro mnoho z našich seniorů v pečovatelských domech těžko k nalezení. Asi i proto se centariáni nacházejí především ve společenstvích, kde senioři jsou aktivně zapojeni do života velkých mnohogeneračních rodin nebo duchovních společenství. To je jednoduchý, a přece tak složitý recept na dlouhověkost.
ba1.jpg
Možná že nemůžeme změnit společnost ve které žijeme, ale můžeme změnit svůj způsob života v ní. Podle zveřejněných průzkumů téměř 70 % návštěvníků výstavy Body Worlds po jejím shlédnutí začne žít zdravěji. Nebo se o to alespoň pokusí. Výstava předkládá návštěvníkům nejen dokonale anatomicky zpracované exponáty, na kterých si každý do detailu prohlédne lidské tělo od hlavy až k patě, ale zabývá se i civilizačními chorobami. A řez obézním tělem je stejně odstrašujícím příkladem jako zkornatělé cévy nebo mozková mrtvice. Má proto smysl na výstavu brát i školáky, kteří si zde skvěle doplní zameškané učivo. A právě oni, kteří jsou ještě na začátku svých životů, a své návyky i zlozvyky teprve budují, mají šanci s některými vůbec nezačít. Když malá slečna na výstavě vykřikne, že „něco tak příšernýho v sobě nikdy nechci mít,“ ve chvíli, kdy šokovaně hledí na šálek plný dehtu, který se za rok kouření usadí kuřákovi v plicích, je velká šance, že s kouřením nikdy nezačne. A její o mnoho let starší JÁ jí za to jednou poděkuje ve formě hezčí pleti, kvalitnějších zubů a vlasů, ale i vyšší šance na otěhotnění. A to stojí za to.

V době pandemie, ale i po ní, je jedním z nejdůležitějších spojenců našeho těla naše vlastní imunita. Je jednoznačně vědecky prokázáno, že pohyb na čerstvém vzduchu imunitu zvyšuje. Doporučuji proto alespoň hodinu denně pohybu venku – bez roušky či respirátoru,“ dodává k tématu dlouhověkosti český odborný garant výstavy Body Worlds MUDr. Radovan Hudák.

Reklama