Dovolená se vzepjala od upejpavého dovolit si. Dovolit si to, na co jsme celý rok neměli čas. Pár dní se jen tak vyvalovat, aniž bychom pohoršovali. Máme na to přece nárok. Konečně budeme mít čas na sebe. A na své blízké. Na povel odskočíme od písíček, odhodíme iPhony a všechny ty šílenosti moderní doby, které nám jen berou drahocenný čas. A budeme se znovu poznávat, povídat si a dívat se do očí.

Zkrátka už konečně všichni musíme načerpat síly do toho stresu, který nás po dovolené zas čeká, protože náš šéf pesimista zastává názor, že líp už bylo.

Ovšem naplánovat přesně takovou dovolenou, která by dokonalá a chutnala všem, je mise pomalu nemožná. Najít místo, kde by nebylo moc horko a čepovali tam Plzeň, byl tam kluk od sousedů, pláž na dosah palce u nohy, krásně teplo a každý večer pořádná diskotéka, je téměř nesplnitelné zadání.

Na začátku plánování je nadšení, lesk v očích a finanční rozpočet, který nás trošku svazuje, ale kdy jindy to roztočit, když jde o naše síly na to jít dál? Když jsou všichni zúčastnění neopatrně vyzváni k tomu, aby si opravdu svobodně řekli, jak by si svou ideální dovolenou představovali, začíná jít do tuhého. Místo lesku v očích jsou blesky, místo nadšení slzy. Představa ženy vrytá do apartmánu, který omývají mořské vlny, je diametrálně odlišná od horské chaty na Dachsteinu, kde se proti nerovnostem jako skála stačí zavěsit na háček. Nepojede se nikam! Nebo každý zvlášť…

hory

„Ty bys jel na dovolenou beze mě?!“ kňouravá výčitka přepálí i třítisícovkou, kterou se Dachstein pyšní. Chlap z reklamy, který je za ty roky výstupů a sestupů vytrénovaný pohybovat se na ledovci, vytřeští oči: „Nikdy! To bych nepřežil. A bez tebe by mě to ani nebavilo.“ Jenže ten náš taky chlap, který se do reklamy nehodí, je třeskutě upřímný. Usměje se zasněně. Nebo se zasní a pak usměje. To je přesně ta chvilka, kdy potřeba odhodit komplikované plány, chytit se lana a začít se smát taky. Jistotu, i když jste cestou jištěni, nemáte nikdy. Bavit se však budete určitě. A ten luxus si dovolit můžete. Nejen o dovolené.

Reklama