holiday

1)      Neudělejte si z dovolené další úkol na seznamu

Již při plánování je dobré řídit se pravidlem, že dovolená není jen další úkol na seznamu, který musíte splnit. Jednoduše řečeno, dovolená je něco, co si sám sobě „dovolujete, povolujete nebo umožňujete“. Vy jste pány své dovolené, nikoli ona vaším pánem.

2)      Respektujte vlastní potřeby

Dovolená je dárek, který dáváte sami sobě. Může jít třeba jen o drobné překročení hranic každodenního rytmu. A protože je to dárek pro vás, měli byste v rámci plánování stylu dovolené respektovat především své vlastní potřeby, respektovat sami sebe.

3)      Naplánujte si změnu aktivit oproti každodennímu životu

Stylem dovolené byste měli změnit druh aktivity, kterou děláte každý den. Mělo by to tedy být něco jiného oproti každodennímu zaměstnání a životu, přestože vás tyto aktivity mohou naplňovat. Dlouhodobě jimi totiž býváte vyčerpáni, a to buď po stránce fyzické, emoční či rozumové. Proto by bylo vhodné dovolenou promýšlet v kontrastu k běžným každodenním aktivitám.

4)      Odpovězte si na otázku s kým, kde a jak chcete dovolenou trávit

Do plánování stylu své dovolené musíte také zahrnout s kým, kde a jak ji chcete trávit. Zda zvolíte cestování na vlastní pěst, či zájezd ušitý na míru vašim požadavkům. Jinak se asi bude odvíjet romantická dovolená pro dva, rodinná dovolená s malými dětmi, poznávací zájezd od památky k památce či adrenalinově laděný vysokohorský výstup se spaním na ledovci. Důležité je znát svá přání, potřeby a požadavky a dle nich volit styl vysněné dovolené.

5)      Zvolte správnou délku dovolené

Délka dovolené často vychází z našich možností a okolností, nicméně pro duševní zdraví je potřeba udělat si čas alespoň na jednu dovolenou za rok v délce nejméně 14 dnů.

6)      Při načasování myslete na své síly a adaptaci po návratu z dovolené

Důležité je celé načasování, kdy si dovolenou dopřejete i vzhledem k vašim silám. Neboť například aktivně laděnou dovolenou v sedle kol lze podniknout jen za předpokladu, že nejste na prahu vyčerpání. K časovému rámci a rozvržení dovolené patří čas přípravy, přesunu (aby nás nezaskočil například jet lag), adaptace na zvolené místo, samotný čas dovolené, cesta zpět, ale i adaptace po návratu.

7)      Myslete na zdravotní prevenci a vybavte se potřebnými dokumenty

Vzhledem ke zvolené destinaci si musíte být vědomi faktu, že čím větší exotika, tím delší bude vaše příprava. Pomineme-li nezbytné vybavení formálními dokumenty a náležitostmi, je nutné se seznámit s tamním prostředím, s místními zvyklostmi a kulturou. Vybavte se vhodným typem oblečení, obuvi, opalovacími prostředky, repelenty apod. Obstarejte si nutné mapy a průvodce. Důležité je nepodcenit přípravu i po stránce zdravotní – výbavu léky a náležitým, mnohdy nezbytným očkováním - například proti žloutence. Poctivou přípravou předejdete mnoha možným komplikacím během dovolené.

8)      Připravte si seznam věcí k zabalení

Pro balení bez stresu máme jedno praktické doporučení: v klidu si sedněte přibližně čtrnáct dní před odjezdem a udělejte si seznam. Začněte životně nezbytnými věcmi, teprve pak se zaměřte na ostatní. Nejlépe se vám bude seznam vytvářet, když si budete představovat jednotlivé situace dovolené a sebe v nich, třeba i s tím, jaký kousek z šatníku byste v tu chvíli měli rádi na sobě, co je pro danou chvíli nutné, vhodné a příjemné. Vytvořeným seznamem se zbavíte starostí, zda zabalíte vše potřebné.

9)      Dovolenou plánujte s rozvahou

V neposlední řadě je namístě zvážit vnitřní a vnější limity – co je reálné stihnout za danou dobu a neuštvat se. Odpovězte si na otázku, jaký je váš aktuální zdravotní stav, co zvládnete a zároveň si to dokážete i užít. Zvolte si formát na míru. Aneb jak se říká: někdy méně znamená více.

10)   Dovolenou si užívejte plnými doušky

Pro samotnou dovolenou by pak mělo být podstatné jediné – dovolenou si užít, nikoli dovolenou přežít. Být v danou chvíli opravdu teď a tady, v danou chvíli na daném místě. Možná není třeba nafotit tisíce fotek a strávit dovolenou za sklem hledáčku, a pak teprve doma nad fotkami zjišťovat, kde jste to byli. Hlavní je daný okamžik prožít. Tedy dovolenou žít, nikoli ji mít někde vedle sebe.

Více informací o očkování proti žloutence najdete na www.zloutenky.cz.

Zdroj: tisková zpráva

Reklama