Plánujete letní dovolenou? Ale po loňské zkušenosti s hotelem přímo u silnice nebo v průmyslové oblasti a daleko od pláže se už nechcete spálit? A rádi byste věděli, zda jsou kolem i nějaké obchody a restaurace? Jak na to? Prozkoumat okolí vysněného místa dovolené můžete ještě před odjezdem, a to pomocí funkce Street View.

Funkce Street View je k dispozici již ve více než 100 metropolitních oblastech a ve více než 9 různých zemích. V Evropě můžete ve Street View zatím zobrazovat místa a letoviska ve Francii, Španělsku, Itálii, Anglii a Nizozemí, ale již brzy se k nim přidají nová města a oblasti, včetně Prahy (koncem roku 2009). A co je to vlastně Street View? Jsou to panoramatické fotografie ulic, které naleznete na Mapách Google (a to i v jejich mobilní verzi) a rovněž také v produktu Google Earth.

Chystáte-li se tedy například na letní nákupy do Londýna, můžete se ještě před odjezdem podívat, kde se nachází váš hotel, obchody nebo restaurace, do nichž máte namířeno.

Jak na to: V oblastech, které jsou již pokryté, se k funkci Street View dostanete tak, že zvolíte maximální přiblížení, anebo na modře zvýrazněnou ulici přetáhnete ikonku panáčka z levé strany obrazovky, a pak už se už jen stačí brouzdat ulicemi.

sw

sw

Další tipy, jak využít Street View v každodenním životě

  • Můžete prozkoumávat ty části světa, které jste vždy chtěli navštívit: shlédnete turistické atrakce, prohlédnete si budovy, architekturu. Anebo si můžete osvěžit vzpomínku na místa, která jste v minulosti navštívili, případně dát svým přátelům tipy, jak se tam dostat a kde se ubytovat.
  • Svým přátelům na druhém konci světa můžete ukázat, kde bydlíte a pracujete, kde jste si udělali piknik anebo kam třeba chodíte do čistírny.
  • Nemůžete si vzpomenout na název té úžasné restaurace nebo obchodu s oděvy, který jste navštívili před několika měsíci? Teď si můžete ulice projít a najít ho. Trasu si pak můžete vyhledat na Mapách Google i se snímky orientačních bodů
  • Pomocí Street View můžete studovat geografii, vegetaci i krajinu různých částí světa. Učitelé mohou zahrnout Street View, Mapy Google and Google Earth do výuky, případně mohou naplánovat virtuální výlety.
  • Zkuste si virtuálně naplánovat den - ukažte hostům, kam mají dorazit na vaši party, případně kamarádům, kde se odehraje víkendové sportovní klání. Můžete se s přáteli domlouvat, kde se setkáte, anebo společně plánovat výlety na kole či pěší túry.
  • Službu oceníte i při nákupu nebo pronájmu nemovitosti, neboť se můžete virtuálně projít po okolí nemovitosti. Nemusíte tak plýtvat čas návštěvami nemovitostí, které vaše kritéria na první pohled nesplňují.
  • Stěhujete se. Na internetu se můžete podívat, kde v okolí se nacházejí parky, silnice, stanice autobusu, nákupní centra nebo parkoviště. Tak budete na stěhování lépe připraveni
  • Pomocníci a pečovatelé na Street View snadno najdou budovy, které mají bezbariérový přístup. Případně si můžete prohlédnout budovu, do které máte namířeno, a vyhnout se případným problémům se schody.
  • Musí vaše dítě chodit ze školy pěšky? Na počítači mu v klidu můžete ukázat cestu i důležité orientační body a cestu s ním můžete projít, aby někde nezabloudilo. Stejně tak se můžete podívat, kam vaše ratolest vyrazí na školní výlet.