Na své první dovolené bez rodičů jsem byla v létě 1999 se svým přítelem, teď už manželem. Jako cíl své cesty jsme si zvolili východní Čechy, oblast okolo Náchoda.

Vyrazili jsme vlakem, cestovala s námi i naše dvě kola.
Bez problémů jsme dojeli až na nádraží v Bělovsi, vesnici kousíček od Náchoda, kde jsme měli zaplacené ubytování v chatce, v kempu. Na tento kemp jsem měla dobré vzpomínky už z doby, kdy jsme tady byla kdysi ubytovaná na dovolené s rodiči. Chatka byla maličká, jen s postelí a skříní, kuchyňka a sociální zařízení byly společné. To však vůbec nevadilo, nejeli jsme se přece válet do chatky, ale poznat kus naší krásné země. První den jsme se rozkoukávali, vybalovali a obhlíželi okolí kempu.

Ale hned na druhý den jsme vyrazili na dlouhý výlet do Dvora Králové, do ZOO. Přesně si to už nepamatuji, ale cesta byla dlouhá něco přes třicet kilometrů tam a ještě jednou třicet zpátky. Zoologická zahrada ve Dvoře Králové je moc krásná, hezky upravená a proslavená hlavně svým safari parkem, kde jsou zvířata volně puštěna a návštěvníci se tady projíždějí autobusem.
Zpáteční cestu jsme vymysleli tak, že jsme se zastavili na Kuksu. Měli jsme ale smůlu, bylo pondělí – zavírací den. Alespoň jsme si zámek obešli, vyfotili jsme se u soch Matyáše Brauna, které představují lidské ctnosti a neřesti.
Do kempu jsme dorazili pořádně unavení, ale spokojení a plní hezkých zážitků.

Třetí den jsme věnovali pěší turistice. Vydali jsme se na naučnou stezku po válečných pevnostech a pevnůstkách.
Nejzajímavější z nich byla určitě pevnost Dobrošov. Procházeli jsme si ji i vevnitř, v podzemí a celá prohlídka byla moc zajímavá.

Do Ratibořic jsme se vydali další den. Tam jsme si prošli naučnou stezku dlouhou 7,5 km a při zpáteční cestě jsme se zastavili na přehradě Rozkoš. Na koupání, bohužel, ten den nebylo počasí, tak jsme si alespoň půjčili lodičku, já i záchranou vestu a vyrazili jsme na projížďku. Moc jsem si to neužila, protože jsem se celou dobu třepala hrůzou, že se utopím.

Protože jsme potřebovali načerpat síly před posledním výletem, pátý den jsme odpočívali. Jeli jsme se jen podívat do Náchoda, kde jsme se trochu prošli a po zbytek dne jsme se váleli v chatce.

Poslední, šestý, den jsme vyrazili na nejkrásnější, ale také nejnáročnější výlet za celou dovolenou. Do Teplicko – Adršpašských skal. Cesta byla ještě delší a náročnější než do Dvora Králové, ale jeli jsme krásnou, místy skalnatou krajinou, takže se alespoň bylo na co dívat. Kola jsme nechali před vstupem do Teplických skal (ve skalním městečku je jízda na kole zakázána) a vydali jsme se na prohlídku. Toto krásné seskupení pískovcových skal se rozprostírá na ploše 20 km2, v nadmořské výšce asi 500 m. Z opukového podloží se tu zvedají mohutné skály, které před geologicky dávnými věky tvořily jednotnou pískovcovou tabuli. Postupným působením vody, slunce, mrazu a větru byla postupně rozrušena v četné věže, dosahující mnohdy i 100 m výšky, sloupy, komíny, terasy, rokle, kaňony se sráznými stěnami, sluje a rozmanité skalní útvary, jež lidská fantazie pojmenovala romantickými názvy. Nemohli jsme se od skal odpoutat, pořád jsme se k něčemu vraceli, podnikli jsme výlet na lodičkách, šplhali na skalní hrady. Byl to překrásný den.

Další den jsme se jen sbalili, kola poslali vlakem domů a sami jsme tím dalším odjeli taky.

O ZOO ve Dvoře Králové a o Ratibořicích napíšu něco více i v dalších článcích.

Ještě přidávám otevírací doby Kuksu a Dobrošova.

KUKS – návštěvní doba
duben, říjen (soboty, neděle a svátky) 9 - 16 hod.
květen - srpen (denně kromě pondělí) 9 - 18 hod.
září (denně kromě pondělí) 9 - 17 hod.
Po předběžné dohodě lze zajistit prohlídku kdykoliv.

DOBROŠOV – návštěvní doba
duben a říjen (denně mimo pondělí) 10 - 11, 13 - 15 hod.
květen - září (denně mimo pondělí) 10 - 11, 13 - 17 hod.
Pro skupiny nad 10 osob celoročně po předchozí dohodě.
Vstupné: plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč   


Další informace z Náchodska získáte na těchto www stránkách:
http://www.nachodsko.cz/isna/start.htm - informační server Náchodska
http://www.prirodanachska.webzdarma.cz/index.htm - příroda Náchodska
http://www.czlist.cz/cgi-bin/show.cgi?id=0111 - turistický průvodce východočeským krajem

 

 


 

 

   

    
Reklama