holi

Letní prázdniny začínají. Nastal čas rodinných dovolených. Ať už ji strávíte v letním sídle na Slovensku, v Itálii na pláži nebo jste se letos rozhodli pro exotičtější destinace, je dobré mít na paměti, že si z dovolené nemusíte přivézt jen krásné zážitky a spoustu suvenýrů, ale i nějakého bacila.

Tomu se však dá alespoň částečně předejít. Vždy, když se vydáváte za hranice České republiky, je nutné mít určitá očkování, bez nichž by se výlet ani konat nemusel. Jiné vakcíny se pouze doporučují.

Co dělat než vyrazíte na dovolenou?

Vyjet si na dovolenou k moři či na hory není jen tak. Z hlediska zdravotního byste si měli jako první překontrolovat platnost některých vakcín, zejména proti tetanu, záškrtu, spalničkám a dětské přenosné obrně. Každý, pro něhož vlastní zdraví něco znamená, ví, že obzvlášť před cestou do tropů nebo subtropů je třeba navštívit lékaře, případně zdravotní očkovací ústav. Doporučená doba návštěvy je tři měsíce před odjezdem.

Sám lékař by pak měl zvážit délku pobytu, epidemiologickou situaci v zemi, do níž se chystáte, váš celkový zdravotní stav, povinná a doporučená očkování. A podle toho nakonec navrhnout očkovací plán. Očkování povinná musí být zapsána do mezinárodního očkovacího průkazu, který vám většinou na požádání vystaví. Je také možné nechat si do něj zapsat očkování nepovinná a také očkování z dětství, která máte zapsána ve svém očkovacím průkaze. Mezinárodní očkovací průkaz někdy chtějí vidět pracovníci cestovních kanceláří nebo jiní úředníci, s nimiž se na cestách můžete setkat.

Pokud trpíte alergií na některé z očkovacích látek nebo se z jiného důvodu nemůžete nechat proočkovat, a přesto je tato vakcína v místě vašeho pobytu povinná, neznamená to, že váš výlet končí právě v ordinaci lékaře. V takových případech vystaví lékař Certifikát o kontraindikaci očkování.

Kdy se nechat očkovat?

injection

Očkování je nejvhodnější podstoupit jeden měsíc před odjezdem. Pokud kupujete zájezdy last minute, nejste úplně bez šance. Minimální čas pro včasnou vakcinaci je jeden týden před odjezdem. To proto, aby se ve vašem imunitním systému mohly včas vytvořit protilátky. Očkovat se v době kratší než jeden týden před odjezdem se nedoporučuje z důvodu rizika vzniku nežádoucích účinků během cesty nebo po příjezdu.

„Největší zájem o vakcíny je v jarních a podzimních měsících. Lidé často cestují do exotických zemí v době, kdy tam nejsou taková horka. Mnoho turistů ale rizika na cestách podceňuje,“ řekla vedoucí odboru epidemiologie a očkování Eva Jílková.

Vakcíny zajistí imunitu vždy minimálně na šest měsíců, některé i doživotně. Je důležité ohlídat si nejen samotné vakcíny, ale i termíny, kdy jejich účinnost vyprší, a obstarat si přeočkování.

Jaká očkování potřebujete?

Nejčastější nemocí, před kterou lékaři při cestě do zahraničí varují, je hepatitida. Proti typu A a B existuje očkování poskytující dlouhodobou imunitu. U hepatitidy A trvá imunita 10 až 20 let, u typu B je celoživotní. Nákaza hrozí především v exotických zemích, jako je Thajsko nebo Egypt. Ale k nakažení turistů došlo v některých případech i ve vyspělých Evropských státech. Pouhé dodržování hygienických návyků ani časté mytí rukou nestačí. Jediným zaručeným způsobem trvalé ochrany je očkování.

Další onemocnění s celosvětovým výskytem je tetanus. V zemích s teplým klimatem a nižším hygienickým standardem hrozí riziko břišního tyfu. Chránit se před odjezdem do ciziny je doporučováno také proti vzteklině, choleře a záškrtu.

Při cestách do států Afriky, Střední a Jižní Ameriky je požadováno očkování proti žluté zimnici. To je infekční onemocnění virového původu, přenášené komářím štípnutím, často se smrtelnými následky. Pokud se chystáte například do Saúdské Arábie, je nutné mít očkování proti meningokokové meningitidě.

Kupujete-li si zájezd u cestovní kanceláře, její pracovníci vám většinou poví vše o potřebných vakcínách. „O rizicích, která hrozí na dovolené, by měla informovat každá solidní cestovní kancelář. U rizikových zemí máme upozornění v katalogu a klientům očkování doporučujeme,“ řekla Olga Heřmánková, ředitelka cestovní kanceláře.

Potřebné informace můžete také hledat u lékaře, v centrech cestovní medicíny nebo na internetu. Přehled všech potřebných očkování v jednotlivých zemích světa najdete také ZDE.

Kde a za kolik?

O očkování můžete žádat ve zdravotních ústavech, infekčních klinikách či v ordinaci svého lékaře. Zde se také provádí očkování. Ceny jednotlivých vakcín se liší podle druhu a případných příspěvků zdravotní pojišťovny.

Kam jedete letos na dovolenou? Už máte potřebná očkování?