Léto se blíží a nás v souvislosti s plánovanými dovolenými zajímá, jak to letos vypadá v oblíbeném Chorvatsku. Kolik stojí dálniční poplatky, zda se zdražilo jídlo a na co bychom měli dbát, když se pro tuto sympatickou zemi rozhodneme.

Do Chorvatska jezdí Češi rádi. Na některých místech dokonce slyšíte více češtinu, než kterýkoliv jiný jazyk, včetně chorvatštiny. A není se co divit - země je to krásná, relativně blízká, lidé jsou tam srdeční a moře pohádkově průzračné.

Chorvatsko

Novinky ohledně letošní dovolené v Chorvatsku jsme pro vás připravili ve spolupráci s Jelenou Bilić, ředitelkou Chorvatského turistického sdružení.

1. Cesta autem

Kvalitní chorvatské dálnice v posledních letech velmi usnadnily cestování po celém území a není problém v celkem krátkém čase dojet pohodlně až na jih - k oblíbené Makarské riviéře. Samozřejmě je nutné počítat s poplatky.

TIP: Podívejte se na náklady při cestě autem do Chorvatska včetně odhadu ceny paliva, mýtného a ceny dálničních známek.

U navržené trasy najdete i její alternativy spolu s odhadem délky cesty a času jízdy i s nutnými pauzami na odpočinek.

Chorvatsko

  • Zde došlo ke zdražení dálničních poplatků na některých úsecích. A od 1. 7. 2017 dojde ke zdražení o 10 % (nevztahuje se na autobusy).

Aktuální poplatky dálnic lze celkem přehledně sledovat na jejich www.

2. Stravování během pobytu v Chorvatsku

Také v souvislosti s jídlem se hodně diskutuje o zdražení. K němu skutečně došlo v některých restauracích - z důvodu zvýšení DPH. A zvedly se také ceny potravin.

Chorvatsko

  • Pokud nakupujeme a vaříte si jídlo na místě, nižší ceny najdete ve velkých obchodech (řetězcích) - ostatně jako u nás.

3. Pojištění a ošetření u lékaře

Ve větších městech jsou samozřejmě nemocnice a kliniky, v menších obcích najdeme ambulance a velmi dobře zásobené lékárny. Čeští turisté mají během přechodného pobytu v Chorvatsku nárok na akutní zdravotní ošetření po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC).

  • Zdravotní péči na základě EHIC mohou čerpat ve zdravotních zařízeních a u lékařů, kteří mají uzavřenou smlouvu s Chorvatským ústavem pro zdravotní pojištění (HZZO). Při tom jsou povinni uhradit pouze spoluúčast na nákladech na zdravotní péči (participace), a to v případech, kdy jej hradí i chorvatští pojištěnci.

Každopádně, doporučujeme uzavřít si cestovní pojištění, které pokryje větší rozsah. Telefonní číslo, na kterém lze požádat o pomoc v případě ohrožení, je 112.

4. Bezpečnostní opatření

Zde se v podstatě nic nemění a všichni místní apelují OPAKOVANĚ na české turisty, aby dbali o své zdraví a zbytečně neriskovali životy. Mezi nejčastější prohřešky patří nedodržování základních pravidel. Ta jsou:

Chorvatsko

  • Při silném větru neplavat v moři
  • Nepodceňovat své síly při plavání, neplavat daleko od břehu z důvodu náhlé slabosti, křeče (a to ani když se ten ostrov zdá na pohled tak blízko!)
  • Používat opalovací krémy s vysokým faktorem, nevystavovat se slunci v době od 11-15 hodin
  • Dodržovat pitný režim (hlídat hlavně děti, které v herním zápalu zapomenou pít)
  • Jezdit opatrně v autě, nespěchat, obzvlášť v dešti - dodržovat místní předpisy a stanové rychlosti
  • Na výlet do hor vhodná obuv, dostatek tekutin a mobil

5. Cestovní doklady

Pro vstup do Chorvatska stačí stále pouze občanský průkaz. Chorvatsko je řádným členem Evropské unie od roku 2013, čímž byly zrušeny celní formality na silničních a železničních hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem. Kontrolují se pouze cestovní identifikační doklady.

Užijte si léto! Připravujeme pro vás ještě tipy, na která místa se letos v Chorvatsku můžete těšit a co tam uvidíte.

Přečtěte si také:

Reklama