Konečně nastalo období dovolených, a tak i té naší jsme se konečně dočkali.
Po tropických vedrech, jak u nás, tak v ostatní části Evropy, nastaly chladnější dny, a proto jsme se moc těšili, jak se krásně ohřejeme o pár stovek kilometrů dál…

Když jsme vyjížděli z Čech, což bylo kolem 22h večer, teploměr ukazoval 16°C. Nic moc. Počítali jsme, že pojedeme tak 12 hodin, v klídku, abychom tam tak dopoledne druhého dne byli. Cesta na hranice utíkala docela rychle. Ale za hranicemi, v Rakousku už to bylo horší. Jelikož byla půlnoc, zdejší již spali a po silnici se pohybovala převážně auta s českými značkami, po střechu naložená věcmi. A všichni si to směrovali k moři…

Unaveni po pár hodinové jízdě a po náročném pracovním dni jsme zajeli na rakouské odpočívadlo. Zaparkovali jsme v řadě „pospávajících aut“. Venku nebylo nejlépe. Něco málo přes 10°C. Ale nám to nevadilo. Poučeni z minulé cesty jsme již byli vybaveni teplou dekou a polštářky, pro lepší spaní…

Po 4 hodinách spánku jsme se probudili do nepříliš pěkného počasí. Mraky se táhly směrem k moři a teploměr ukazoval o pár stupínků víc než v noci. Doufali jsme, že se to umoudří. Oblečeni do mikin a tepláků jsme posnídali na kapotě auta. Horká káva nás postavila na nohy a bábovka od babičky z předešlého dne byla výtečnou snídaní.
Jeli jsme dál. Nyní už jsme přidali, jelikož bylo kolem deváté ráno a před sebou jsme měli ještě asi 400 km. Ale když jsme na teploměru měli stále 22°C, moc se nám uhánět nechtělo, jelikož jsme se obávali, abychom vůbec měli pěkné počasí.

Jen co jsme opustili Rakousko, mlhy a špatné počasí byly pryč a před námi a nad námi se rozprostíralo skvělé tropické počasí s 30°C. Konečně jsme před sebou spatřili azurové moře a kvarnerskou oblast, na které jsme měli trávit dovolenou.
Do naší vesničky coby kamenem dohodil.
Sjeli jsme z hlavní silnice na úpatí skal na vedlejší a spouštěli jsme se serpentinami dolu 2 km do vesničky Lukovo.

Lukovo
je malá rybářská vesnička obklopena skalami s pár obyvateli. Nachází se zde asi 40 apartmánů k pronájmu, kostel, hřbitov, jeden malý vesnický krámeček s potravinami a jedna venkovní hospůdka s dobrým jídlem, hlavně ryby a víno. Pár metrů od apartmánů se nachází malá oblázková pláž s pozvolným vstupem do vody. Jedinou nevýhodou je, že je ve vodě spousta mořských ježků, tudíž je potřeba si dávat pozor, abyste na ně něšlápli. Pamatuji se, že jako malá jsem na jednoho šlápla a nebylo to vůbec příjemné.

Ubytováni jsme byli v prostorném apartmánu u hodných starších lidí. Pokoj s kuchyní a sociálním zařízením jsme měli pro sebe a k tomu velikou terasu s posezením i místem pro hraní badmintonu, to abychom také trochu sportovali…
Apartmán vedle nás byl volný až do našeho odjezdu, a tak jsme byli rádi, že jsme nikým nerušeni.

Za týden našeho pobytu jsme stihli navštívit nedaleké starobylé opevněné městečko Senj, ve kterém se nachází hrad Nehaj.
Asi 100 km od městečka Senj se nacházejí Plitvická jezera, která jsme také navštívili a odvezli jsme si odtamtud spoustu krásných vzpomínek a snímků.
Při zpáteční cestě do Čech jsme se zastavili ve větším městě Crikvenica, kde se nachází přístav s malými výletními loděmi, převážející lidi na ostrov Kvarner, spousta písčitých pláží, obchůdků, venkovních restaurací a vynikajích kopečkových zmrzlin, které jsme také ochutnali.
O pár kilometrů dál jsme zastavili ve městě Rijeka, v němž se nachází veliký trajekt, převážející, mimochodem, i osobní auta. V tomto městě jsme se také na jednu noc ubytovali u známých, kteří nás večer vzali do nedalekého města Opatija, ležící asi 10 km od Senju, na večerní promenádu.
Navštívili jsme park s botanickou zahradou, místní tržiště i restauraci. Dali jsme si ligne s hranolkami a nakonec jsme to završili porcí dobré zmrzliny.

Týdenní dovolená skončila a my se neradi vraceli domů. Příjezd moc skvělý nebyl. Dorazili jsme krátce po 2. hodině noční. Venku byla zima, 15°C.

Druhý den jsme se začali aklimatizovat. Počasí zde nebylo nejlepší, a tak se začala změna klimatu na nás projevovat. Zimnici jsme měli celý den a z bytu jsme ani na krok nevylezli.
Celý den jsme strávili lenošením a rozjímáním nad posledními strávenými dny…

Pokud to vyjde a budeme mít možnost vycestovat, určitě opět Chorvatsko navštívíme.  

         
Reklama