64afdb61a74feobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nina (25)
Jsem mladá a Česko mě nebaví. Moc se mi tu nelíbí, ale jde hlavně o lidi, kteří tu žijí, proto tu nechci trávit žádnou dovolenou. Jakmile to jen jde, vyrážím pryč. Miluju Asii, tam jsou lidé přátelští a taky jsem jak mořský živočich, bez moře bych nemohla být. Nejradši bych se k němu přestěhovala, ale to bych své rodině a kamarádům neudělala.

Jakub (30)
Mám to tak půl na půl. Rád trávím čas u nás v Česku po výletech, ale to spíš mimo léto. V létě beru auto, pár kámošů a jedeme na roadtrip, pokaždé do jiné země. Letos do Itálie, upřímně by mě takový roadtrip po Česku asi moc nebavil, ale netvrdím, že tu nemáme hezká místa. Obecně mladí lidé více inklinují do zahraničí, je to víc trendy a také to má větší úspěch na sociálních sítích. Teď si z toho dělám srandu, ale ve finále je to trochu smutná realita.

Marie (41)
Nikdy jsem v zahraničí nebyla a vůbec mi to nevadí. Vlastně ano, jeden den v Polsku a nijak mě to nezaujalo. Mám velkou rodinu a každý rok jezdíme všichni na Šumavu, kde jsme celých 14 dní. Pokaždé navštěvujeme ta stejná místa, ale absolutně nám to nevadí, naopak! Už k tomu máme takový srdcový vztah a nehodláme to měnit. Myslím, že děti to budou mít stejně, ale pokud budou chtít létat k moři, vážně mi to nevadí, třeba mě tam někdy vezmou, i když po tom nijak extra netoužím.

Jan (53)
Mám pravidlo. Poznej nejdřív svou rodnou zemi a až pak začni poznávat ty cizí. Copak není ostuda, že někteří lidé ani neznají naše nejznámější hrady, ale byli tisíce kilometrů daleko v nějakých chrámech? To hodně odsuzuju, protože dneska lidé ani nevědí, co zajímavého mají za domem, sotva ho obejdou, ale vrhají se do světa. My bychom měli podporovat Česko a poznávat krásná místa tady. Je to levnější, bezpečnější a nemusíte se učit žádný jazyk, tak. A poznávat nové lidi, místa a jídla se dá i tady, tak ať mi nikdo netvrdí, že je to opačně.

Libuše (59)
V mých letech už preferuji cestování po Česku. Mám na to velké vzpomínky z mládí a sice jsem několikrát byla u moře, ale žádné místo si nezískalo mé srdce víc než naše ač malá, ale zato krásná země. I kdybychom chtěli, nikdy nedokážeme navštívit všechna úžasná místa, která u nás máme, ale já si vedu takový cestovní deníček, kam si místa vypisuji a někdy přidávám i své poznámky a komentáře. Už je to docela tlustá kniha.

Pavel (64)
Mám zkušenosti s dovolenou jak u nás, tak v Česku. A víte, co je nejlepší? Kombinace obojího, vždycky jsem se chtěl kochat krásami našimi i cizími, a tak jsem to vždy dělal s celou rodinou. Vždy jsme v létě byli týden v zahraničí a týden u nás doma. Chtěl jsem dětem ukázat oboje a asi se jim má metoda zalíbila, protože to teď realizují stejně.

Zdroj: respondenti redakce

Čtěte také:

Reklama