Podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří si 92 % Čechů kupuje zájezdy do 20000 Kč na osobu. Diskutujte, kolik jste ochotní utratit za dovolenou?

„Češi kupují přes internet na webových stránkách cestovních kanceláří především letecké pobytové zájezdy k moři v rámci Evropy,“ oznámil nám Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří. Z jeho sdělení dále vyplynulo, že na špici žebříčku internetového prodeje zájezdů nefiguruje jinak v celkovém počtu českých turistů první Chorvatsko a druhé Slovensko, jelikož tam si Češi zajišťují pobyty především individuálně, bez cestovních kanceláří.

Tomio Okamura nám řekl, že tato informace vyplynula z každoročního průzkumu podílu prodejů zájezdů na internetu. Tento průzkum provádí AČCKA ve spolupráci s cestovní agenturou NetTravel.cz a vyplynulo z něj, že „92 % Čechů si kupuje zahraniční dovolenou do 20 tisíc Kč na osobu, nad 20 tisíc Kč kupuje letní dovolenou už jen zhruba 8 % Čechů.“

V České republice se vloni prodalo celkem cca 2,2 mil. zájezdů, z toho cca 20 % přes internet. „Stále tak v internetovém nákupu zájezdů zaostáváme za nejvyspělejšími zeměmi,“ tvrdí Okamura, „jelikož například v původní patnáctce EU se prodá po internetu 35 % zájezdů a v USA dokonce 40 %!“ Vzhledem ke každoročnímu nárůstu AČCKA očekává, že bychom měli západní Evropu dohonit v internetovém prodeji zájezdů v roce 2011.

Top 10 prodané zájezdy po internetu:

1. Řecko 13 %
2. Itálie 9 %
3. Španělsko 7 %
4.
 Chorvatsko 5 %
5. Bulharsko 4 %
6. Egypt 3 %
7. Turecko 3 %
8. Tunisko 3 %
9. Česká republika 2 %
10. Francie 2 %

Kolik dáte za dovolenou vy? Snažíte se na dovolené ušetřit, nebo si raději připlatíte za nadstandardní služby? Nakupujete dovolenou po internetu? Jezdíte raději na dovolenou bez cestovky?

Reklama