BERLÍN - Pokud se během celého roku věnujete namáhavé duševní činnosti, bude mít na vás dovolená zhoubné účinky.

Ačkoli každý z nás potřebuje minimálně jednou do roka vypnout a vypadnout z martyria všedního života naplněného prací, čtrnáct dní lenošení dokáže naše inteligenční schopnosti zhoršit až o dvacet bodů!

Profesor Siegfried Lehrl z Univerzity v německém Elangenu považuje čtrnáct dní opalování u moře za naprostou ztrátu čtrnácti hodnotných dní života.
Neprotiví se mu opalování a odpočinek jako takový. Podle jeho názoru by však i lenošení mělo zajistit dostatek mentální činnosti, aby mozek nezakrněl.

"Čtrnáct dní totálního vypnutí a povalování může vaše inteligenční schopnosti snížit až o dvacet bodů. Člověk s nadprůměrným IQ se najednou stává zástupcem šedého průměru," prohlásil.
"Jistěže, člověk pracující tvrdě po většinu roku musí odpočívat, s tím plně souhlasím. Vždycky by si ovšem měl všímat toho, kdy se začíná na dovolené nudit, kdy lenoší natolik, že už přemýšlí o opravdových zbytečnostech. V tu chvíli by se měl začít věnovat nějaké aktivní relaxaci. Právě nuda je tím faktorem, který prudce snižuje naše IQ. Hezká knížka, hra nebo poslech rozhlasové hry mozek procvičí a přitom tělo a psychika stále plně regeneruje a odpočívá," dodal profesor Lehrl.

Odborníci proto radí, abychom čtrnáctidenní odpočinek vyplnili aktivní relaxací. Návrat na původní inteligenční úroveň trvá totiž obvykle déle než období jeho úpadku.   

    
Reklama