Dnešní hektická doba nám možná až často připomíná, co jsme v minulosti udělali špatně a měli udělat jinak. Přítomnost přežíváme a budoucnost je nejistá. Není divu, že lidé preferují okamžité uspokojení před větším, které ovšem přijde až někdy v budoucnu.

Žijeme od výplaty k výplatě a jen málokomu se podaří ušetřit nějakou tu korunu navíc na zbroušení ostrých hrotů, až přijdou horší časy. Měsíc je dlouhá doba a výdaje, o nichž jsme dosud neměli ani tušení, jsou jako neohlášená návštěva. Nedostatečná frustrační tolerance a neschopnost oddáleného uspokojení – vyjít s penězi vyplácenými na měsíční bázi – jistě není vlastní všem. Kdo ví, jestli by lépe fungovala prastará norma z bible – přes den práce, večer odměna.

„Prostě když na to nemám, tak si to odpustím. Když nebyly peníze, tak jsme prostě na žádnou dovolenou nejezdili,“ řeknou nekompromisně ti uvědomělejší a nám ostatním spadne brada. Přijdeme si jako ve škole – víme, že mají pravdu, ale… Je to prostě těžké.

Finanční odborníci upozorňují, že životnost zboží koupeného na splátky by měla být delší než doba splácení. Což těžko může platit u dovolené na splátky. Kamínky a mušle z pláže vedle zlomyslné složenky působí jako “kiš kiš“ či dlouhý nos, jak jsme se zas nechali napálit, i když jsme to přece mysleli dobře. A vyhýbat se zrcadlu nepomáhá. Z čokoládového opálení zbylo několik důkazů na fotografiích. To nám ještě bylo do úsměvu od ucha k uchu.

Ano, není lehké prodírat se každodenností bez vidiny odměny, odpočinku – proč bychom zrovna my neměli odjet na dovolenou? Pokušení je silnější než vědomí, že by se vyplatilo nějakou dobu si počkat na větší odměnu. Co když žádné pak nebude? Marshmallow bonbony dojdou a žádné další pak nebudou.

Výzkumníci kdysi provedli test. Posadili dítě ke stolu, postavili před něj talířek s jedním bonbonem a řekli mu, že když se snědením chvilku počká, než se výzkumník vrátí, dostane bonbony dva. Děti měly s tímto úkolem velké problémy. Vydržet více než 10 minut byl pro ně téměř nadlidský výkon. Krátce otálely, ale pokušení bylo silnější. Jak bychom asi v testu dopadli my dospělí?

prince

Pravda, jsme převážně zodpovědní, dokážeme si odepřít i dopřát. Třeba vanu horké vody až po okraj s voňavou pěnou, jahodu na dně skleničky šampusu, svíčku - a pod víčky cestujeme na nějaké vysněné místo. Jenže pak voda vychladne a my otevřeme oči a zjistíme, že to byl jen sen, a chceme ho za každou cenu uskutečnit. To vědomí, že zítra už být nemusí, je silnější než zdravý rozum a krvelačné úroky. Proč je dovolená v dnešní době tak důležitá? Většinou, když nevím, zeptám se Malého prince.

Malý princ se zeptá prodavače pilulek proti žízni, které ušetří třiapadesát minut týdně, co má dělat s těmi ušetřenými minutami. Prodavač mu odpoví, že každý s tím volným časem může naložit tak, jak chce. Malý princ se zamyslí: Kdybych já měl padesát tři minut nazbyt, šel bych docela pomaloučku ke studánce, a tam bych se napil.

Reklama