Využíváte často služeb aerolinií? Víte, která mezinárodní letiště ve světě jsou nejlepší a která nejhorší, co se týče komfortu čekání či přenocování na letišti? Zodpoví vám to každoroční mezinárodní anketa „The Budget Traveller's Guide to Sleeping in Airports“.

 

„Nejlepší a nejbezpečnější mezinárodní letiště na čekání či přespání v letištní hale je v Changi v Singapuru!“ říká člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur – Tomio Okamura. Všude jsou pohodlné sedačky se zabudovanými budíky, internetové kavárny a dobré jídlo. Zpestření „nedobrovolného“ pobytu zaručuje bazén, vířivka, masážní salony, zahrada, živá hudba či kina. 

 

Právě dlouhé čekání a spaní v letištních halách je totiž celosvětovým problémem, protože letecké společnosti šetří, kde mohou, a v případě zpoždění či zrušení letu se tak brání, aby nemusely cestujícím proplácet ubytování v hotelu," vysvětluje strategii letišť Okamura. Cestujícím tak většinou nezbývá nic jiného než dlouhé hodiny čekat či spát v letištní hale.“


Někteří hlasující v anketě dokonce doporučují ostatním cestujícím přespat v Changi více nocí, a to i přesto, že máte dost peněz na klasický hotel.

Ale zdaleka ne všechna světová letiště jsou vhodná k dlouhému čekání či přenocování. Některá mají nepohodlné sedačky, jiná jsou příliš hlučná a špinavá a některá jsou vysloveně nebezpečná,“ pokračuje v hodnocení Tomio Okamura.

„Nejstrašnější“ letiště na světě  je v Port Moresby, v hlavním městě Papuy-Nové Guiney. Cestující tam loni zažili i přestřelku mezi dvěma gangy, při které zemřelo sedm lidí.

Na tomto letišti se doporučuje v žádném případě nepřespávat, a ani nečekat, ale pokud možno ho co nejdříve opustit.

 

Naše pražské letiště v Praze-Ruzyni se neobjevilo ani mezi deseti nejlepšími, ale ani mezi deseti nejhoršími.

 

10 nejlepších letišť na světě na rok 2008 včetně zdůvodnění:

 

♦ Changi, Singapur (pohodlné sedačky, internetové  kavárny, kvalitní jídlo, budíky zabudované v sedačkách, bazén, vířivka, masáže, zahrada, kino)

♦ Amsterdam, Nizozemí (dětský koutek, internet, sprchy, pohodlné sedačky na spaní, kasino)

♦ Atény, Řecko (moderní letiště – jedno z nejluxusnějších v Evropě, polstrované sedačky, internet zdarma, čisto)

♦ Auckland, Nový Zéland (přemístitelné sedačky a lavičky, klidné letiště s malou frekvencí hlášení, pohodlné pohovky, sprchy, divadelní sál)

♦ Helsinky, Finsko (sprchy, pohodlné lavičky a pohovky, internet)

Hong Kong, Čína (zdvořilý personál, pohodlné sedačky, sprchy, internet zdarma, dětský koutek, televizní místnost)

♦ Kuala Lumpur, Malajsie (klasická hudba, za poplatek vstup do salonku, se stravováním a nápoji zdarma, internet, televize, sprcha, masáže, minigolf)  

♦ Oslo, Norsko (pohodlné lavičky, optimální teplota v hale, non-stop prodejny se smíšeným zbožím)

♦ Soui – Incheon, Jižní Korea  (pohodlné sedačky, internet zdarma, sprchy, zdarma uzamykatelné skříňky, dětský koutek, masáže, místnost s hrami, telefonní linka pro stížnosti na letiště)

♦ Vancouver, Kanada (zdarma internet WiFi, pohodlné sedačky)

 

10 nejhorších letišť na světě na rok 2008 včetně zdůvodnění:

 

♦ Port Moresby, Papua-Nová Guinea  (nedostatečná bezpečnost – zemřelo sedm lidí, na tomto letišti v žádném případě nepřespávat)

♦ Bombaj, Indie (špína, zápach, nedostatek pohodlí, hmyz – moskyti, hluk, občasná korupce)

♦ Káhira, Egypt (hlodavci, psi, hmyz, drahota, špína, občasná korupce, zápach) 

♦ Chicago, USA (nedostatek pohodlí, hlučná bezpečnostní hlášení, špatně nastavená klimatizace – chlad, zápach, hluk, špatné osvětlení, nedostupnost stánků s občerstvením)

♦ Delhi, Indie (nepohodlné sedačky, špína, špatně nastavená klimatizace – chlad, zápach, po letišti běhají myši) 

♦ Jakarta, Indonésie (nepohodlné sedačky, občasná korupce, špinavé toalety, žebrání)

♦ Kijev, Ukrajina (občasná korupce, špatně nastavená klimatizace – chlad, chybná hlášení, tvrdě sedačky, špinavé toalety)

♦ Lagos, Nigérie (zaznamenány vraždy, špína, pracovníci letiště žádají úplatky, loupežná přepadení s nožem, krysy, málo sedaček, špinavé toalety, imigrační úřadníci občas ukradnou pas)

♦ Moskva (letiště Šeremetěvo), Rusko (chabé osvětlení, špinavé, není bezpečné, portýři kradou zavazadla, kovové nepohodlné sedačky, hlučně puštěná televize, příšerné jídlo) 

♦ Paříž (letište Charles de Gaulle), Francie (typická ukázka letiště s puncem prvotřídnosti, ale skutečnost je jiná – letiště je špinavé, ošklivé, neochotný personál, nepohodlné, předražené jídlo, nepohodlné lavičky, hluk, stanoviště bezdomovců, špatně nastavená klimatizace – chlad, psí či jiné výkaly)

Reklama