Wellness v Česku v posledních letech zažívá boom. Zatímco dříve se na wellness pobyty jezdilo do zahraničí a wellness dovolená v zahraničí pořádně provětrala peněženku, dnes mohou Češi zůstat doma. Hotelů s wellness zázemím přibývá. Kvalitou služeb se rovnají třeba těm v Alpách, ceny jsou ale pro našince mnohem příjemnější.

wellnes

Wellness už není jen výsadou bohatých, krátkodobé wellness pobyty vyjdou levněji než dovolená u moře.

Navíc je hlavně v posledních dvou sezonách jasně patrný trend kratších dovolených. Nejezdí se už na celý týden, ale třeba jen na prodloužený víkend nebo pět dní. I na to hoteliéři reagují a „šijí“ nabídky přímo na míru klientům.

Největší rozmach takzvané wellness turistiky hlásí z českých hor, zejména ze Šumavy a Krkonoš. Už neplatí, že s koncem března a roztáním posledního sněhu hoteliéři „zavírají krám“ a dalšího půl roku k nim turisté nezamíří. Naopak - právě horské hotely jako první přišly s nabídkou wellness služeb pro ty, kteří se chtějí nechat hýčkat, popřípadě preventivně bojovat proti nejrůznějším chorobám.

Wellness jako výsledek boje o zákazníky
Klienti si mohou vybrat. Buď vybrat dovolenou, kde je wellness hlavní náplní programu, nebo si ho zvolit jako příjemný doplněk po sportovním výkonu, popřípadě jako alternativu v okamžiku, kdy počasí nepřeje. Je možné si nechat sestavit i program přímo na míru, popřípadě vybrat z nabídky balíček procedur, který cílí na konkrétní problém. „Nabízíme pobyty na odbourání stresu, romantické balíčky pro dva, ale i wellness pobyty spojené s detoxem,“ přibližuje nabídku hoteliér ve Špindlerově Mlýně.

wellnes

Wellness procedury si můžete užívat i ve dvou.

K rozšíření hotelu o wellness zázemí ho přivedl boj o zákazníka. „S tříhvězdičkovým hotelem, který nemůže nabídnout nic, kromě ubytování a stravy, už dnes díru do světa neuděláte,“ vědí místní hoteliéři moc dobře. Navíc v době, kdy cesta k moři vyjde jen na pár tisíc a lyžování v zahraničí vyjde na podobné peníze jako v Krkonoších. Klienti přijedou jen, když za své peníze dostanou nejen kvalitní stravu a ubytování, ale i stejně kvalitní doplňkové služby.

Online wellness poradny

Internet je přeplněný informacemi o wellness procedurách. Ne všechny je možné ale brát za bernou minci. Naopak - tady více než kde jinde platí, že správnou radu poskytne jen odborník. Dobrou zprávou je, že alespoň některé problémy je s ním možné konzultovat „přímo“, tedy například prostřednictvím sociálních sítí. Příkladem z posledním doby je wellness poradna paní doktorky Ludmily Vacek na Facebooku. Ta na „Zeď“ umisťuje jak odkazy na zajímavé články, tak odpovědi na nejčastější dotazy. Navíc radí zdarma. Pokud vám tedy nějaký dotaz nedá spát, zkuste tuto Wellness poradnu.

Chtějte jen proškolený personál

Jen pozor na to, aby se vám věnoval personál, který svému „řemeslu“ opravdu rozumí. Jen správně proškolený a odborný personál je zárukou toho, že wellness procedury splní svůj účel a pomohou. Sauna, bazén, parní lázně nebo whirlpool samy o sobě ke kvalitnímu prožizku nestačí.

Wellness pobyty se v poslední době stávají velmi oblíbeným dárkem. Na vrcholu žebříčku se drží romantické wellness pobyty pro dva, bodují i antistres programy na odbourání stresu a napětí, s aromamasážemi nebo kyslíkovou terapií na zlepšení výkonosti. Nic ale člověku nebrání v tom, aby si wellness pobyt naordinoval sám sobě - jako prevenci před horšími zdravotními problémy.

Prevence chorob a vážných potíží

Ostatně - na tom, že by wellness pobyty měly skutečně sloužit jako prevence vzniku civilizačních chorob, se shodují i odborníci. Zároveň ale jedním dechem dodávají, že ne všichni si najdou na podobné procedury čas. A ve chvíli, kdy se tělo hlasitě a razantně ozve, už bývá na preventivní zásahy pozdě. Ke slovu se dostává lékař a v tom lepším případě léčebné programy v českých lázních.

Lékař provede kompletní vyšetření a na jeho základě pak pacientovi připraví léčebný program. Ne vždy se ale dnes jezdí do lázní na několik týdnů. Celou pětinu lázeňských pobytů v Česku tvoří krátkodobé relaxační a rekondiční pobyty. „Ty probíhají často právě ve wellness hotelech, k dispozici je po celou dobu jak lékař, tak proškolený personál,“ přibližuje jejich podobu poradce přes zdravý životní styl.

wellnes

Za zdravím do českých lázní

Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně - to je západočeský lázeňský trojúhelník, kam vyrážejí zlepšit své zdraví nejen čeští, ale i zahraniční klienti. Nejmladší Mariánské Lázně přitom mají za sebou poměrně pohnutou historii. Po druhé světové válce město víceméně chátralo, lázeňské komplexy musely později projít náročnou rekonstrukcí, poválečná „doba temna“ je výrazně poznamenala.

Dnes patří k české lázeňské špičce. Na kratší i delší pobyty sem vyrážejí lidé, kteří mají problémy se zažívacím traktem, pohybovým ústrojím nebo močovými cestami. Odpočinou si tu nicméně i ti, které trápí jiné obtíže.

Prapor lázeňství na Moravě pak drží Luhačovice. Největší moravské lázně proslavil pramen Vincentka, který vyvěrá na kolonádě přímo v centru města. Sjíždějí se sem za lázeňskými procedurami hlavně ti, co chtějí zatočit s cukrovkou nebo obezitou, ale vítaní jsou i lidé, kteří si jen chtějí užít fajn víkend bez stresu a plný hýčkání.


wellnesOREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s více než 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky wellness hotelů.

Balzám pro tělo i duši

wellnesŠestidenní odpočinkový pobyt plný procedur pro tělo i pro duši. Užijte si hýčkání v mariánskolázeňském OREA Hotel Palace Zvon s výhledem na Zpívající fontánu. Čekají vás například masáž, zábal, pobyt v sauně nebo láhev kvalitního vína zdarma a dárek od hotelu na uvítanou.

wellnesAntistres program „duševní lázně“

V brněnském OREA Wellness Hotel Santon si odpočine od stresu a každodenního napětí každý. Kromě oxyterapie, masáže, sauny a dalších procedur, je v ceně pobytu i konzultace s psychologem, který poradí, jak zvládat efektivně každodenní starosti a vyhnout se stresu.

Prodloužený víkend - 4 noci

Užijte si prodloužený víkend v OREA Hotel Fontána II v Luhačovicích, největších moravských lázních. Fitness zdarma po celou dobu pobytu, k tomu rašelinový zábal, masáž, uhličitá koupel nebo uvítací nápoj Fresh zdarma. Zapomeňte na starosti, oddejte se relaxu!

Autor: Lucie Štěrbová & OREA HOTELS

Reklama