dovolená

Je tu léto, tradiční doba dovolených. Dovolená by měla být dobou odpočinku, oddechu od práce i všedních starostí. Ne vždy tomu tak ale je. Jsou lidé, kteří si na dovolené neodpočinou, či ji dokonce protrpí. Proč to tak je a jde něco udělat jinak?

Během celého roku máte své zaběhané rituály, role každého člena rodiny jsou jasně dané.
Na dovolené je ale všechno úplně jinak. Najednou jste spolu 24 hodin denně, v cizím prostředí, musíte se přizpůsobit cizím zvykům... Dovolená nemusí proběhnout zrovna v poklidu. Ne nadarmo se říká, že dovolená je zkouškou vztahu. Abyste si dovolenou užili ve zdraví a bez hádek, je potřeba ji naplánovat.

Jaké jsou vaše představy o dovolené?

Při plánování dovolené si vyjasněte, co vlastně očekáváte. Kdy si nejvíce odpočinete? Jste typ člověka, který nejlépe relaxuje při nějaké aktivitě, například sportu? Potom zřejmě oceníte dovolenou v místě s velkým množstvím sportovního vyžití. Nebo byste si rádi pořádně oddechli a celý den nedělali nic jiného než jen leželi? Pláž by pro vás mohla být tím pravým místem.
Máte rádi „cvrkot“, místa, kde to žije? Nebo raději ticho a klid a ideální dovolená je pro vás uprostřed lesů na nějaké samotě? Nebo se chcete aspoň jednou za rok nechat hýčkat jako královna v nějakém wellness hotelu?
Domluvte se, co každý z vás chce. Ideální by bylo, kdybyste oba toužili po stejné činnosti - například výletovat za historickými památkami po turistických stezkách. Jak ale mohu ze svého okolí soudit, skutečnost bývá opačná. Každý z partnerů má jiné představy o ideální dovolené. Jeden touží po adrenalinové zábavě, druhý chce jet za kulturou v naší vlasti.
Pokuste se najít kompromis. Domluvte se například, že budete bydlet v hotelu v malé vesničce. Jeden z vás bude chodit na procházky po okolí, druhý může autem jezdit do velkých měst navštěvovat zámky a jiné památky. Není nutné, abyste po celou dobu dovolené byli spolu. Raději se na půl dne či na den rozlučte. Každý si užije to své a večer si při prohlížení fotek můžete vyprávět, co kdo viděl. Je to rozhodně lepší varianta než trávit celé dny spolu i za tu cenu, že jeden bude naštvaný, že musí být na nějakém, pro něj nepříjemném místě, a druhého zase bude rozčilovat otrávený výraz jeho společníka.
Pokud jedete na dovolenou s dětmi, přizpůsobte výběr lokality i jim. Řešením pro dovolenou s malými dětmi by mohlo být i to, že pojedete na organizovaný pobyt. Pobyt, kde bude připraven bohatý program jak pro děti, tak pro rodiče. Nejlépe takový program, který vám umožní relaxaci v sauně, hrát tenis... zatímco se vaše děti účastní nejrůznějších her se svými vrstevníky.

Délka dovolené

Mnoho odborníků se domnívá, že dovolená by měla trvat alespoň dva, lépe však tři týdny. Nějaký čas totiž trvá, než se člověk v novém prostředí aklimatizuje a začne opravdu relaxovat. Problematické může být i balení a vybalování věcí. Pokud balení nemáte rádi, je lepší, když nebalíte pár dní poté, co jste své věci z kufru vybalili.
Ovšem to, že lepší je delší dovolená, nemusí platit vždy. Obzvlášť máte-li malé děti. Nezřídka se stává, že děti vytržené ze svého domovského prostředí jsou najednou „problematičtější“. Více kňourají, hůře spí, někdy úplně sabotují odpolední spánek, mohou být živější, akčnější, hůře zvladatelné. Také, pokud jste v místech, kde nemají dostatek možností pro vyžití (dětská herna, brouzdaliště, dětské hřiště...), se mohou velmi rychle začít nudit. V tomto případě je lepší zvolit kratší dovolenou.

Vzdálenost cílové destinace a délka cesty

Dospělí vesměs nemívají problémy s časově náročnějším cestováním, takže dovolená ve vzdálených končinách nemusí být z tohoto pohledu problém. Výjimku tvoří lidé, kteří mají nějaké zdravotní problémy. Například pro lidi trpící křečovými žilami může být dlouhá cesta noční můrou.
Také pro malé děti je lepší, když je zvolené dovolenkové místo blízko. Dlouhá cesta autem, navíc v sedačkách, které omezují pohyb, je může nudit. Pokud přesto chcete jet i několik hodin, jeďte buď v noci, nebo se důkladně vybavte. Připravte si dostatek jídla (nejlépe nějaké malé, nedrobivé kousky), pití a zásobu her (slovní hry, hry typu „Kdo dřív uvidí...“, „Myslím si“, cestovní verzi Člověče, nezlob se, Dámy...). Berete-li si s sebou notebook, nahrajte na něj dětem nějaké pohádky. Starší děti se mohou zabavit četbou či hraním na nějaké herní konzoli.
A také jistě ocení, když čas od času zastavíte, (menší vysvobodíte ze sedačky) a necháte je protáhnout a proběhnout.

Stravování

Ne každý ocení, když si i na dovolené musí vařit sám. Pokud byste si rádi na dovolené odpočinuli od všeho, a tedy i od vaření, zjistěte si možnosti stravování. Plánujete-li výlety po okolí, kdy ráno odejdete a večer se vrátíte, polopenze bude ideální. Ovšem může se stát, že bude pršet a vy na výlet nepůjdete. Je proto dobré, když si zjistíte, zda si v takovémto případě můžete dokoupit obědy jen na některé dny. Nebo jestli je v blízkosti hotelu nějaká restaurace.
Jedete-li s malými dětmi, kterým budete stravu připravovat vy, ptejte se i na to, zda je k dispozici varná konev a mikrovlnka.

Na dovolené

Pokuste se nemyslet na práci, nevyřizujte pracovní telefonáty či e-maily.
Plánujte si dny podle toho, jak potřebujete. Můžete klidně celé dny jen ležet na pláži či sedět na louce v lese a pozorovat své okolí. Můžete podnikat celodenní výlety za památkami v okolí. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje. A na vašich společnících, jak se s nimi domluvíte. Neexistuje dobré a špatné trávení dovolené. Existuje jen jiné - každý člověk potřebuje něco jiného. Nemějte proto výčitky, že celý den jen koukáte na mořský příboj a doma je přitom potřeba udělat tolik věcí (vytřít prach za skříní, namazat panty u dveří...)! Teď jste na dovolené. Když ty „neodkladné“ povinnosti počkaly až doteď, počkají ještě nějakou dobu. Relaxujte a užívejte si vzácných chvil v cizím prostředí.

Po návratu z dovolené

Není dobré jít hned druhý den po návratu z dovolené do práce. Z dovolené si přivezete nejen spoustu zážitků, ale také hromadu špinavého prádla, které je potřeba vyprat.
Trávíte-li dovolenou ve dvou, hromada prádla nemusí být tak velká jako u rodiny se třemi malými dětmi. Je lepší ještě jeden den po návratu z dovolené zůstat doma, v klidu vybalit, vyprat a udělat další nezbytné drobnosti.
Mnoho lidí před odjezdem na dovolenou protřídí zásoby potravin a to, co by se mohlo zkazit, sní a nové nekoupí. Po návratu je tudíž lednička často poloprázdná. Pokud nechcete hned běžet do obchodu, zásobte se ještě před dovolenou. Chleba a máslo vydrží v mrazničce dlouho. Také mražená pizza, kterou stačí jen ohřát, je ideální „rychlovkou“, když se vám po návratu z dovolené nechce vařit.

Přeji vám, aby se vaše letošní dovolená vydařila a vy jste si přivezli zpět spoustu krásných zážitků.

Reklama