Už se také těšíte na dovolenou?? Sluníčko venku již pěkně pálí a léto je už za dveřmi a s ním – naše vytoužená dovolená. Možná se chystáte jen někam k rybníku, ale také možná někam dál do teplých krajů k moři na pláž nebo na fantastické aktivní výlety v exotické zemi. Chcete si v čase dovolené, která utíká hrozně rychle, užít vše podle svých představ a přání, nevynechat ani okamžik, abyste si jej hezky užili. S dovolenou, vedle krásných zážitků jsou ale situace, které nám mohou čas volna velmi znepříjemnit. Jak jistě tušíte, jsou to zdravotní problémy, která nás mohou na cestách potkat, a to konkrétně střevní potíže – nám všem známý průjem.

Průjmu na cestách se vždy obáváme, protože díky tomu, že náš organismus je zvyklý na vše, co je „domácí“, a na co je zvyklý, může reagovat právě touto nepříjemnou situací na nežádoucí bakterie a viry, které jej v zahraničí ohrožují.

Jak se nejčastěji na cestách nakazíme?

Nejčastěji po požití zkažených (kontaminovaných) potravin, vody a ledu, dále je zdrojem nákazy především syrová zelenina a saláty, neoloupané ovoce, syrové a málo tepelně upravené maso, nepasterizované mléko a mléčné výrobky. Bakterie či virus se musí dostat do zažívacího traktu.

Zdrojem salmonelóz, ze kterých máme často velké obavy, jsou nejčastěji vejce či výrobky z nich, dorty, zákusky, ale i různé druhy masa, požití tepelně nedostatečně upravené drůbeže.

Jaký má nejčastěji „průjem cestovatelů“ průběh?

Průběh onemocnění závisí na zdroji nákazy (viry nebo bakterie) a je charakterizován: více řídkých stolic během 24 hodin, navíc je přítomen některý z dalších příznaků: horečka, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, krev či hlen ve stolici.

Jak tyto nepříjemné potíže léčit?

V léčbě „průjmu cestovatelů“ obvykle postačí zavodnění a dieta. Rozhodující je vždy dostatečné zavodnění a náhrada ztrát tekutin – tzv. rehydratace. U dospělého je třeba podat až 3-4 litry tekutin za den, použít můžeme minerálku, černý čaj či komerčně vyráběné minerálové roztoky (Kulíšek). Dieta spočívá hlavně v omezení tuků.

U středně těžkých průjmů lze použít volně prodejné léky proti průjmu. Jedním z nich jsou antimotilika (např. Imodium), která dobře působí na nejčastějšího původce.

Mezi volně prodejné léky proti průjmu patří několik skupin přípravků lišících se mechanizmem účinku. Adsorbencia vstřebávají toxiny (aktivní uhlí, Smecta), antimotilika zpomalují pasáž střevem (Imodium, Reasec), dezinficiencia dezinfikují střevo (Endiaron, Ercefuryl), probiotika pomáhají obnovit střevní floru poškozenou např. podáváním antibiotik (Santax, Hylak, La-cidofil)

Imodium lze použít u každého infekčního průjmu s výjimkou průjmů vyvolaných předpokládaným invazivním původcem (průjmy s vysokou horečkou, křečovitými bolestmi břicha a krví a hlenem ve stolici). Lékem volby je u průjmů cestovatelů.

U průjmů způsobených invazivními bakteriemi antimotilika použít nelze. V případě těžšího průběhu onemocnění s horečkou, bolestmi břicha a krví a hlenem ve stolici je třeba na místě navštívit lékaře, který nasadí podle příznaků léčbu vhodné léky.

Pokud se chystáte na cesty a zajímáte se o tuto problematiku, můžete pro více informací navštívit stránky www.prujemplus.cz

Reklama