Cestovní horečka postihne téměř každou z nás, a tak není od věci si sepsat seznam a odškrtávat. Přinášíme vám sedmero tipů, jež vám cestování usnadní, ale nesmíte na ně zapomenout.

cestovnidoklady

  • Ověřte platnost cestovních dokladů.

Některé země jako např. Thajsko požadují platnost cestovního dokladu ještě 6 měsíců po návštěvě destinace. Počítejte také s tím, že na nový pas můžete čekat i 30 dní.

  • Vezměte si s sebou drobnou hotovost i platební karty. Ideálně debetní, kterou máte ke svému běžnému účtu, i kreditní.

„Může se Vám stát, že např. půjčovny aut a hotely budou chtít blokovat rezervaci pouze kreditní kartou, nikoli debetní,“ upozorňuje Pavla Hávová z ČSOB. Drobná hotovost se bude hodit na parkování nebo na WC.

  • Nezapomeňte léky, které pravidelně užíváte, ale přibalte i léky na běžné „turistické“ nemoci a obtíže.

Přestože vám třeba nebývá od žaludku špatně, projížďka lodí může způsobit, že bude špatně i vám. Buďte na to připraveni.

  • Zablokujte si automatické stahování mobilních dat v zahraničí a ověřte, zda máte roaming pro volání ze zahraničí.

Data jsou v zahraničí drahá, a mohlo by se vám stát, že „prosurfujete“ i desetitisíce. Ideálně se připojujte tam, kde je zdarma wi-fi.

  • Pokud cestujete do exotiky, ověřte nutnost očkování a speciálních zvyklostí v lokalitě.

Pozor, ať z dovolené není noční můra. Zejména těhotné by se měly vyhnout zemím, které se potýkají s výskytem viru zika.

dovolena

  • Připravte si seznam důležitých čísel, jako je kontakt do banky pro případ odcizení platební karty, číslo na asistenční službu a kontakt na místní ambasádu.

Přestože si říkáte, že vám se to nikdy stát nemůže, na kritickou situace je vždy lepší být připraven. „Myslete na to, že nikdy nesmíte dávat svou platební kartu z ruky. Nedávejte ji obchodníkovi jako zástavu a mějte ji pořád pod dohledem,“ varuje Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery a Poštovní spořitelny.

  • Nezapomeňte na pojištění. Než si ale sjednáte samostatné cestovní pojištění, ověřte si u banky, zda nemáte plnohodnotné cestovní pojištění přímo ke své platební kartě.

Nemusí se vám stát zrovna úraz, ale třeba to jen přeženete se sluníčkem. Řada pojišťoven a některé banky umožňují pojistit se rychle i na poslední chvíli např. přes mobilní aplikaci.

Foto: ČSOB, Era

Reklama