Pro většinu z nás je kombinace slov dovolená bez stresu stejně nepochopitelná jako mateřská dovolená. Při představě, kterak balíme kufry, na poslední chvíli dokupujeme plavky své pubertální dceři, která si umíní, že prostě v těch loňských nemůže vylézt ven, natož pak k moři, se osypáváme.

 

Vysvětlit svému pětiletému capartovi, že do stísněných prostor auta nebo autobusu opravdu nenacpete celý jeho vozový park čítající na padesát autíček, a přesvědčit svého miláčka, že jedny šortky, tričko, jedny ponožky a dvoje slipy mu opravdu na čtrnáctidenní pobyt u moře stačit nebudou, je leckdy práce pro vraha.

 

Pojďte s námi letos zkusit prožít dovolenou opravdu v klidu a pohodě.

 

Rozhodně nejjednodušším řešením je nechat celou rodinku doma na starosti tatínkovi a vyrazit na dovolenou třeba s aerobikem společně s kamarádkou. Ale která z nás má to srdce nechat své andílky o samotě celý týden, natož pak čtrnáct dní.

 

-          Nejdůležitějším bodem je dozajista správná volba místa, kam pojedete. Rozhodně neuděláte radost muži, který miluje slézání skal a kopců tím, že ho povláčíte do padesátistupňového vedra k moři a nejlépe se dvěma předplacenými celodenními výlety po památkách. Volte kompromis. Dovolenou čerpáte oba, oba máte nárok si odpočinout a stejně tak i vaše děti nemusí celou dobu poslouchat, že vy jste to říkala, že je to nesmysl jezdit zrovna sem.

 

-          Pokud si chcete opravdu odpočinout, dopřejte si pobyt alespoň s polopenzí. Představa, že i na dovolené stojíte u kamen a místo koupání klohníte oběd, není zrovna lákavá, že?!

 

-          Jedete-li s dětmi, vyberte místo, kde jsou na ně připraveni.

 

-          Zajistěte si na cestu do zahraničí pojištění na cesty.

 

 

Neméně důležité je zvolit také vhodný dopravní prostředek. S dvěma puberťáky zvládnete bez problémů cestu dálkovým autobusem. S tříletým neposedou budete terčem spalujících a nesouhlasných pohledů spolucestujících, dřív než dorazíte na hranice.

 

-          Autobus – zvláště pak v dálkovém je omezená možnost pohybu. Děti se mohou maximálně projít uličkou, což není dvakrát bezpečné. Konverzace s ostatními malými cestujícími je také téměř nemožná, takže na cestu dítě vybavte dostatečnou zásobou hraček, knížek k prohlížení a ke čtení. Vezměte také deku, protože v autobusech v noci může být zima, a malý polštářek pod hlavu.

-          Vlak – zřejmě ideální dopravní prostředek pro děti. Mají dostatek prostoru pro hraní, mohou se protáhnout, projít, dojít si na záchod i během jízdy.

-          Letadlo – rozhodně nejrychlejší způsob přepravy z místa na místo, odečteme-li dobu strávenou na letišti odbavením a čekáním na zavazadla, na odlet apod. Ani tady není dostatek prostoru pro hry a zábavu vašich dětí. Cestující očekávají klid, takže slovní průjem vašeho drobka zřejmě nezůstane bez odezvy.

-          Auto – auto rovná se svoboda cestování. Můžete si zastavit, kdy chcete, protáhnout se podle potřeb a nemusíte se ohlížet na nikoho jiného. Stinnou stránkou je, pokud nemáte klimatizaci, cestování v horku. Tříhodinová zastávka v zácpě je potom utrpením pro všechny.

 

Letos si opravdu udělejte čas a připravte si s předstihem seznam věcí, které musíte sehnat, koupit nebo najít. Obrňte se trpělivostí a pevnými nervy... a potom si opravdu užijte dovolenou.

   
Reklama