Ona se chce opalovat u moře, on spíš prohlédnout památky. Stává se. Mohou to nějak spojit, najít kompromis, ale také si mohou vyjít vstříc a každý strávit pár dní někde jinde a jinak. Není to proti vztahu, není to počáteční známka krize. Podle odborníků to naopak může vztahu prospět.

 


Jsou stále spolu, neustále řeší problémy vnější, ale i mezi sebou. A to nepřestává ani na dovolené. Tam je může „ponorka“ ještě více potopit. Navíc mohou mít jiné představy o relaxaci a ústupek druhému znamená neodpočinout si, ale pro zdánlivý klid v rodině se přizpůsobovat. Za cenu toho, že ten, kdo přistoupil na kompromis, bude otráven. A nakonec možná oba.

 

A může to být ještě horší! Společná dovolená podle prezidentky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové může vystupňovat domácí násilí. Partnerům, kteří jsou stále spolu a narůstá mezi nimi napětí, obvykle nepomůže někam společně vyrazit. „Své vztahy se nenaučili zvládat v běžném životě plném povinností a jiných kontaktů, natož na dovolené,“ říká Vitoušová. I když jsou v jiném prostředí, předchozí neshody mohou mít stále před očima. „Soukromí si vezou s sebou,“ poznamenává prezidentka Bílého kruhu bezpečí. Situaci může naopak dočasně zklidnit odloučení.

 

 

Jaké je řešení?

Po vzájemné dohodě trávit pár dní bez toho druhého. Rozdělit si volné dny na společné a oddělené. Oba si to tak více užijí a načerpají energii do dalších dnů. „A tím, že část volného času budou trávit každý sám u svých zájmů, budou udržovat i lehkou míru zdravého napětí,“ doplnil psycholog a manželský poradce Petr Šmolka.

 

Ideální je podle odborníků rozdělit si dovolenou na část bez partnera a s ním. „Asi dvě třetiny volna by měli trávit společně. Tam je třeba najít kompromis. Třetinu může strávit každý podle svého gusta,“ radí psychiatrička Dana Janotová. Dodává, že důležité je najít společnou řeč ve finančním krytí dovolené, obzvlášť té osamocené části.

 

Podobný názor má i Šmolka. Doporučuje, aby lidé trávili volný čas třemi možnými způsoby, které by měly být v rovnováze. Za prvé by partneři měli něco podnikat společně. Dále mohou být sice spolu, ale zároveň se věnovat svým zájmům, občas prohodit pár vět a momentální nezávislostí podpořit pocit pohody a dobře stráveného společného času. A neměla by scházet ani zcela oddělená část, kterou by si přizpůsobili vlastním představám.

 

„Asi by bylo opravdu poněkud divné, pokud by se partneři rozhodli pro oddělené dovolené už ve fázi intenzivní zamilovanosti,“ poznamenal Šmolka a dodal, že pro dlouholeté vztahy to ale může být jen okořeněním. Obzvlášť u těch, kde je „ponorka“ téměř na denním pořádku, anebo dokonce narůstá vzájemná alergie. A rozdílný pohled na dovolenou to jen dorazí.

 

Dovolená, která má umožnit odplavení celoročního stresu, by měla být maximálně podle představ toho, kdo si chce odpočinout. Podceňování této skutečnosti totiž násobí riziko civilizačních chorob, jako je třeba vysoký tlak. Tím trpí lidé, kteří se nechávají příliš unést například svojí prací a nedochází jim význam aktivního odpočinku. A podle odborníků vypnutí od běžných pracovních a rodinných starostí posílí pozitivní myšlení a imunitu vůči problémům všedního dne.

 

 

Už jste trávila dovolenou bez partnera? Myslíte, že to může pomoci v období „ponorkové“ krize?

Reklama