cestovani-autem-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

1. Dopředu si stanovte cestu

Pokud chcete co nejvíce ušetřit, měli byste si výlet či dovolenou naplánovat předem. Díky tomu budete mít dokonalý přehled o tom, kolik jednotlivá položka vaší cesty bude stát. Podívat se můžete například na benzinové pumpy, jejichž ceny se mohou v jednotlivých oblastech výrazně lišit, tak proč nenajít tu nejlevnější? Vsaďte třeba na aplikace, které je umí vyhledat za vás, stačí pouze zadat cíl. Jsou to například aplikace iPumpuj nebo Pumpdroid.

2. Levné ubytování může překvapit

Pokud se nechystáte přespat v autě, ale hledáte střechu nad hlavou na jeden nebo pár dní, jedná se právě o tu položku, na které se dá ušetřit nejvíce! Levné ubytování je mnohdy velmi podceňované, přitom mnohdy zbytečně. Při důkladném hledání se dá najít cenově přátelský hostel, kemp nebo apartmán, který stále dokáže nabídnout skvělé služby, a navíc potěší svojí o dost dostupnější cenou v porovnání s hotelem. Navíc, pokud cestujete ve větší skupině, pronájem si můžete rozdělit.

3. Vhodné auto je základ

Dalším klíčem pro pohodlnou a ekonomickou jízdu je jednoznačně správný výběr automobilu. Zvažte hned několik faktorů – počet cestujících, množství zavazadel, délku cesty a spotřebu vozidla. Pokud vyrazíte s rodinou a potřebujete více prostoru, vybírejte z rodinných aut s dostatečným místem, ale zároveň s ekonomickou spotřebou, kterou pocítíte především při delších cestách. Nedoporučujeme proto cestovat se starým automobilem. Nejvýhodnější věk vozu z pohledu investice je podle společnosti CarVertical pět let, protože pětiletá auta mají nejlepší zůstatkovou hodnotu. 

4. Svačinka na cestu

Místo toho, abyste spoléhali na předražené restaurace a rychlé občerstvení, připravte si svačinku na cesty s sebou! Na rozdíl od stravování v restauracích si můžete přichystat zdravou variantu, která bude mnohem levnější. Vsaďte na trvanlivé potraviny, které se při cestování nezkazí, jako jsou například ořechy, rýžové chlebíčky, zelenina nebo müsli se sušeným ovocem. Navíc nebudete muset vyhledávat podniky v okolí, ale najíte se tam, kde zrovna potřebujete. Stačí jenom sáhnout do baťůžku.

svacina-na-cesty.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

5. Turistické atrakce s mírou

Je jasné, že když se vydáte na cesty za dobrodružstvím, chcete poznávat a objevovat co nejvíce nových míst. Zvažte, jestli známé a „profláknuté“ turistické atrakce stojí skutečně za to. Většinou totiž bývají velmi drahé a často přeplněné. Přitom se dá najít spoustu méně známých, neplacených lokalit, které jsou mnohdy i zajímavější. S tím vám může pomoci například aplikace TripScout – nabízí tipy přímo od místních obyvatel, díky tomu jsou v ní uvedena místa, která jsou pro turisty méně známá, ale stojí za to je navštívit. Stejně pak fungují aplikace Like A Local nebo Detour.

6. Šetřete na drobnostech

No a na závěr se zaměřte na drobnosti, které se na první pohled nemusí jevit jako zásadní položka v rozpočtu, ale v součtu udělají dost. Vyberte si dopředu dostatek hotovosti, ať máte jasný přehled o penězích a vyhnete se zbytečným poplatkům za výběry z bankomatů. Vybavte se cestovní lékárničkou i se základními volně dostupnými léky. V zahraničí si za zdravotní prostředky totiž můžete dost připlatit.  A v neposlední řadě se zamyslete nad suvenýry. Každý chce obdarovat rodinu, přítele nebo kamarády, nicméně i takový pohled udělá radost a téměř nic nestojí.

Zdroj info: Tiskové informace/ CarVertical, Arval

Reklama