Ještě donedávna jsem pojem dovolená vůbec nepoužívala. Vždycky jsem měla prázdniny. Ne proto, že bych byla věčná studentka, ale k mé profesi prostě patřily divadelní prázdniny. V červnu to většina divadel zapíchla a nehrálo se. A když se nehrálo, logicky se nešily ani kostýmy a nevyráběly dekorace. V ideálním případě jsem měla odevzdané návrhy na příští  sezonu a mohla jsem si v klidu užívat volna a být celé prázdniny s dětmi. Nemusela jsem je odkládat na tábory ani k babičkám.

I když já na prázdniny u babičky v jižních Čechách vzpomínám dodnes s nostalgií. Moje babička byla taková ta klasická v šátku, zástěře s opálenýma žilnatýma rukama, které uměly  zadělat na ty nejlepší lívance na světě. Děda byl kovář s osmahnutými tvářemi a knírkem.Z toho jsme měly jako děti obrovský respekt a když zahartusil, ani jsme nedutaly.Milovala jsem jeho rituály před nedělní mší. Jak se holil břitvou, ještě teď cítím tu vůni holícího krému,  jak si pečlivě vázal kravatu a oblékal svůj sváteční hnědý oblek.Děda byl ohromný štramák a babička na něj i v těch letech trochu žárlila, protože se vždycky po kostele stavil v hospůdce na pár piv, možná pár štamprlat a mariášek. Bože, jak je to dávno a vždycky, když vyslovím slovo prázdniny, vybaví se mi dětství.

Dnešní babičky, při vší úctě, už nemají ty správné prázdninové podmínky. Žijí v panelácích, volný čas tráví u televize a nemají ani psa. Tak jsme pořídili chalupu a snažili jsme se svým dětem dopřát tu (podle našich představ) ideální prázdninovou atmosféru. Obklopit je přírodou, voňavým ovzduším a krásnou krajinou. Ale nějak nevím, jestli to oceňují. Když byly malé, tak neřešily mytí v lavoru a suchý záchod, ani minimum kulturního vyžití. Ke štěstí jim stačil kruhový bazén, zpuchřelý stan a sousedovy vnučky.

Teď v šestnácti už chtějí být se svými vrstevníky a příroda je dvakrát „netankuje“. Holky promiňte.

Chtějí se trhnout. Od nás i od sebe. Plánují brigády, což jim schvaluji, a ostatní je ještě ve hvězdách. Jedno je mi jasné. Já neplánuji nic, protože nás čeká rozsáhlá rekonstrukce sádrokartonových stropů v celém bytě. C´est la vie.
 

Doufám, že vy máte lepší vyhlídky na dovolenou, milé ženy-in.

Už ji máte naplánovanou?
Nebo tomu necháváte volný průběh?
Jak si představujete ideální dovolenou?
Už jste nějakou zažila?
Trávíte ji s rodinou nebo sama?
Myslíte, že si žena může na rodinné dovolené odpočinout?
Posíláte děti na tábory?
Jezdila jste jako dítě na tábory?
Máte nějaké zážitky?
Vzrušující nebo odstrašující?

Napište nám všechno, co nás může pobavit, inspirovat, potěšit...
Reklama