robin

Dobrý příběh, který si vyprávějí generace z dávných dob, to je sázka na jistotu. Kdo z nás nechtěl být v dětství jednou z postav hrdinů, které obdivuje svět. Taková je i story Robina Hooda. Chytrý chlapík, kterého obdivuje celá Anglie, bojující za spravedlnost a čest chudého lidu. Zamilovaná Marianna, věrní spolubojovníci a zlý šerif. A nakonec všechno dobře dopadne. Co víc si přát?

Spolu s filmem o kultovní legendě se chystá Anglie na své návštěvníky. Ten, kdo hledá ve městě Nottingham a v nedalekém proslulém Sherwoodu stopy Robina Hooda, bude mít štěstí.robin

Robina Hooda potkáte na každém kroku - letiště v Duncasteru se jmenuje Robin Hood airport a mužík s lukem s šípy kraluje v každém obchodě se suvenýry, jeho socha stojí i před starobylým hradem v Nottinghamu. Legenda se stala obchodním artiklem, který bezpečně funguje. Který kluk by nechtěl být Robinem?

Co můžete vidět a zažít, když se vydáte do Nottinghamu?

Vyrazte do Sherwoodu!

robin

Les, který bez kterého by zbojníci neexistovali. Dodneška je název Sherwood spojován s místem, které je nebezpečné, kde si musíte dát pozor. Představuji si ho jako divoký, hustý porost, kde snadno zabloudíte a budete vydáni napospas těm, kteří jsou v něm jako doma. Dnešní Sherwood je nevelký les se starobylými duby, břízkami a mlázím a s cestami pro pohodlnou rodinnou procházku. Jak vypadá Robinův slavný dub, do kterého se se svou družinou schovával? „Major oak“, jak je označen starobylý dub z dávných věků je rozložitý majestátní, cca 700letý staroušek, kterého podpírají kovové podpěry, aby ještě nějaký čas vydržel. Pokud ho budete hledat, dostanete se k němu velmi jednoduše - půjdete podle šipek. Je jasné, že v dobách Robina les nejspíš vypadal jinak... aspoň v našich představách, jak popisuje legenda. Pokud se vám zalíbí lesy kolem Nottinghamu, navštivte nedaleké opatství Rufford. I to je propojené s Robinem, bohaté mnichy totiž rád okrádal.

robin

Nottinghamský hrad a výstava k filmu Robin Hood

robin

Krásný starý hrad stojí rozhodně za návštěvu. Sice už nevypadá tak, jako v dobách Richarda Lví srdce, ale i jeho modernější tvář je obdivuhodná. Nejen, že se pokocháte stylovými hradbami, ale pokud budete mít štěstí, potkáte i současného šerifa v klasickém černém rouchu. (Černá barva vlněných plášťů byla jedinečná a cenná, protože černé ovce byly velmi vzácné). Se šerifem si můžete domluvit „audienci“. Má dnes na starost propagaci města a zejména legendy Robina Hooda. Na výstavě se setkáte s rekvizitami, kostýmy a dalšími zajímavostmi z natáčení filmu.

robin

Muzeum spravedlnosti

robin

robin Na vlastní kůži pocítíte, jak jednali zástupci světské spravedlnosti s těmi, kdo porušil daný zákon. Prohlídka začíná opět ve spojení s Robinem, slavným zbojníkem, na kterého měl spadeno šerif. Muzem je v budově bývalého soudu, kde bylo i vězení a zároveň popraviště. Sedíte v soudní síni a průvodce v taláru soudce vás vytáhne z lavice pro diváky a předvede s vámi a dalšími vybranými respondenty proces se sympatizanty zbojníka. Dále se v tomto domě utrpení necháte zavřít do cely ve sklepení, posloucháte úpění dávných vězňů a na nádvoří narazíte na šibenici s hrozivou smyčkou. Tu vám ale naštěstí nikdo na krk nedá. Když vylezete z muzea ven, máte dobrý pocit, že můžete zase volně dýchat... Je to opravdu sugestivní a zajímavý zážitek. Muzeum najdete v centru Nottinghamu.

Ye Olde Trip to Jerusalem

Chcete ochutnat pivo s názvem Robin Hood? Navštivte jednu z nejstarších hospod v celé Anglii! Stojí těsně vedle skály pod nottinghamským hradem. Její původ sahá až do dob křižáckých výprav. Dáte si dobré pivo a ochutnáte tradiční kuchyni. Více na www.triptojerusalem.com/

Další tipy:

Naučte se střílet z luku jako Robin!

robin

Robin Hood byl vyhlášeným lukostřelcem. Střelbu z luku si můžete vyzkoušet na vlastní kůži v adrenalinovém parku Adrenalin Jungle Activity Centrum www.adrenalinjungle.com. Hodina tréninku vás přijde na 20 liber.

Krásné místo pro romantickou noc

robin

Při cestě za Robinem Hoodem můžete přespat v úžasném romantickém hotelu Ye Olde Bell! Pro svou jedinečnost si jej vybírají zamilované páry pro svatbu a svatební hostinu. V altánu na zahradě si údajně dal Robin zásnubní polibek s Mariannou, no řekněte, co může být více romantické! Krásné jsou i originálně zařízené pokoje, žádný není stejný a všechny jsou stylové. Ye Olde Bell Barnby Moor - v minulých staletích fungoval tento hotel jako dostavníková základna na cestě z Londýna, využívali jej také milovníci honů Více na: www.yeoldebell-hotel.co.uk

Důležité adresy:

Z Prahy se do kraje Robina Hooda dostanete s leteckou společností EasyJet, která pravidelně létá do Doncasteru. Letenky si rezervujte na www.easyjet.com.