Kojenci nestačí jen pravidelný přísun mateřského mléka a vydatný spánek. Malým dětem všestranně prospívá i jemná tělesná masáž.

Masáž kojenců už propagoval v první polovině minulého století francouzský lékař Frédéric Leboyer, uznávaný gynekolog a porodník a neúnavný propagátor přirozeného porodu. Podněty pro svou práci si dovezl ze svých cest po Indii. To, co se nejen v této zemi, ale také v Africe a Asii považuje za samozřejmost už po celá staletí, nyní objevují vědci našich zeměpisných šířek jako základ dlouhého a hlavně zdravého života.

Láskyplné doteky vyvolávají v malých dětech pocity štěstí a jsou významné i pro jejich duševní a intelektuální vývoj.

Mezi druhým a dvacátým měsícem života dítěte nemohou rodiče pro svého potomka udělat nic lepšího, než jej ráno a večer – minimálně ovšem jednou denně (s dostatečným odstupem od posledního krmení) – intenzivně hladit po celém těle.

V tomto období je citová paměť zvlášť silná a už tehdy učí malého tvorečka vnímat pocity nezbytné pro další život: důvěru, sebejistotu, uvědomění si vlastního těla, schopnost projevit lásku. Blahodárný účinek takové tělesné masáže je snadno pochopitelný. Na počátku života je pokožka miminka důležitým smyslovým orgánem, díky němuž může vnímat něhu tak intenzivně.

Mnoho výzkumů prokázalo, že speciální dotyky mají vliv nejen na duši, ale i na tělo samotné, především na srdce a krevní oběh, imunitní systém, hormony, nervy a svalstvo. A to i v případě předčasně narozených dětí. Mozek odpovídá na toto dráždění zvýšenou tvorbou růstového hormonu, dochází k povzbuzení krevního oběhu, dýchání je intenzivnější. Zlepšuje se rovněž činnost trávicího ústrojí – právě proto je jemné masírování bříška tím nejlepším prostředkem, který přináší úlevu při bolestivém nadýmání.

V čem masáž spočívá?
Jde o klidné lehké hlazení, kroužení, vypínání, mnutí a tlak na určitou oblast. Můžete začít například v obličeji a pokračovat přes ušní lalůčky k ramenům, dále na prsa a bříško, které se masíruje krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Poté jsou na řadě dolní končetiny až k chodidlům, paže, záda, zadeček. I každému prstíku se věnujte zvlášť, zkuste například jemné tahání. Požitek dítěte ještě zvětší následné koupání a spánek, jenž mu dodá potřebnou energii.

Pokud si nevíte s masáží rady, klidně požádejte i radu zkušenou dětskou sestru nebo ještě lépe rehabilitační pracovnici, která vám ráda poradí a naučí vás podle potřeby také některé speciální hmaty a postupy. Aby bylo mazlení pro miminko příjemné, dodržujte pečlivě následující pravidla:

- Místnost musí být příjemně vyhřátá, můžete pustit i tichou relaxační hudbu.
- Dítě by mělo být zhruba dvě hodiny po jídle a nejlépe vyprázdněné.
- Používejte velký polštář nebo měkkou podložku.
- Vaše ruce musí být čisté s krátce ostříhanými nehty a hlavně teplé.
- Během masáže udržujte s dítětem zrakový kontakt a mluvte na něj. Pozor na vaši špatnou náladu a podráždění, které dítě rychle vycítí a dá to patřičně najevo.

Podle síly tlaku prstů a dlaní může hlazení povzbuzovat nebo naopak uklidňovat.

Nebála byste se tak malé dítě masírovat? Prováděla jste se svými dětmi nějaké speciální cviky? Co říkáte na plavání kojenců? Šla byste do toho?

Reklama