Nikdo neví, co poruchu autistického spektra způsobuje, a dětí, které jí trpí, stále přibývá. Včasná diagnostika je přitom při zvládání této vývojové poruchy osobnosti naprosto zásadní. Proto odborníci přišli s plošným preventivním vyšetřením, jež by mělo každé dítě podstoupit v rámci běžné prohlídky v 18 měsících věku. Pediatrům ho pojišťovny hradí od října 2016.
5d245e23b61e7obrazek.png

Preventivní vyšetření už má výsledky

„V uplynulých dvou letech vykázali lékaři tento screening u 82 093 dětských pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny. Přitom u 2 792 z nich se vyskytlo podezření, že by mohli trpět autismem,“ říká mluvčí této pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že rozhodně ne u všech se onemocnění potvrdilo. Následné podrobnější vyšetření potvrdilo poruchu autistického spektra v 280 případech, u 1 639 dětí ji naopak vyvrátilo.

„U zbývající skupiny dětí, jimž vyšel první screeningový dotazník pozitivní, lékaři ještě dále zjišťují, zda jde skutečně o nemoc, či o planý poplach,“ vysvětluje Tichý a dodává, že úvodní dotazník pro screeningové vyšetření je sestaven tak, aby měl co nejvyšší citlivost. Proto má vysokou míru takzvaných falešně pozitivních výsledků. Ne u všech dětí, které v něm dosáhnou vysokého počtu bodů, je naštěstí následně autismus diagnostikován.

Hraje se o čas

Tak jako u většiny onemocnění, i u autismu je důležité, aby byl odhalen co nejdříve. Jen včasný záchyt a zahájení cílené terapie zvyšuje šanci, že se u dítěte podaří nastartovat další pozitivní vývoj. Za pomoci odborníků může začít včas s nácvikem sociálních dovedností, fixací žádoucího chování, logopedickou péčí a tak dále.
5d245e4c677a7obrazek.png

Rozhoduje dotazník

Dětským praktickým lékařům k vyšetření a záchytu poruch autistického spektra u pacientů slouží jednotný dotazník. Ten mohou rodiče po poučení lékařem vyplnit sami, nebo za jeho asistence. Na 20 snadných otázek hodnotících běžné chování dítěte pak odpoví ano, nebo ne.

Dotazník se ptá například na to, zda jste někdy měly obavy, že dítě neslyší, zda je přecitlivělé na běžné zvuky nebo jestli dělá neobvyklé pohyby prsty blízko svých očí. Pediatr následně vaše odpovědi během pár minut vyhodnotí a sdělí výsledek. Respektive to, zda doporučuje návštěvu specialisty.

  • Pokud vaše dítě vyšetření u pediatra z jakéhokoli důvodu nepodstoupilo, můžete si zkusit dotazník vyplnit samy. Najdete ho ZDE.

Čtěte také:

Reklama