Zajímalo nás, proč je Zanzibar vyhledávanou destinací a co na tomto krásném ostrově můžeme zažít. Připravili jsme pro vás rozhovor, na naše otázky odpovídala tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok, paní Kateřina PAVLÍKOVÁ. Za její odpovědi děkujeme.

6244634e3ca56obrazek.png
Foto: Tisková mluvčí Kateřina Pavlíková. ZdroJ: Čedok

Proč je Zanzibar vyhledávanou destinací?

Zanzibar dlouhodobě Češi vyhledávají kvůli krásným plážím, přírodě i odpočinku. Mohou navštívit národní parky s unikátním druhem opic nebo si naplánovat i několikadenní výlet na pevninu Tanzanie a zažít to pravé africké safari. Zanzibar je také ostrovem koření, řada návštěvníků tak do svého programu zařazuje zdejší farmy, kde se od místních dozví důležité informace nejen o hřebíčku, který země exportuje do celého světa, ale i o vanilce, skořici, kurkumě, muškátovém oříšku a dalších plodinách. Výhodou je, že se všude domluvíte anglicky, protože angličtina je spolu se svahilštinou oficiálním jazykem. Platit pak zase můžete rovnou v amerických dolarech nebo v místní méně, kterou je tanzanský šilink. Zvýšený zájem o tuto destinaci jsme zaznamenali právě se zavedením přímého letu, který létá z Prahy pouze pro Čedok. Už žádné přestupy, zastávky na dalších letištích, ale pohodlný osmihodinový let na dovolenou.

za2.jpg
Foto: Hotel Zuri Zanzibar. ZdroJ: Čedok

Zanzibar má nově upravené vstupní podmínky, aktuálně mohou na ostrov očkovaní cestovat pouze se vstupním formulářem, ostatní pak navíc potřebují negativní PCR test. Pokud tedy očkování proti onemocnění Covid-19 nemáte, nevadí, vydat na cesty se můžete i tak. Nezapomeňte také na platný cestovní pas a požádat o turistická víza v hodnotě 50 amerických dolarů, ideálně předem online, ať si na letišti po příletu ušetříte čas. A během pandemie na Zanzibaru platilo i minimum ochranných opatření, určitě si ale před odletem zkontrolujte, co za pravidla platí.

za3.jpg
Foto: Zanzibar. ZdroJ: Čedok

Jaká je místní kuchyně, co je dobré ochutnat?

Z místní kuchyně doporučuji ochutnat zejména mořské plody a ryby, těšit se můžete například na krevety, langusty, sépie, chobotnice a další pochoutky, které místní loví čerstvé z oceánu. Pochutnáte si i na šťavnatém ovoci, nevynechejte mladé kokosy, mango, papáju, vodní melouny, místní banány a další druhy. Tak dobré ovoce jste určitě neměli. Vyzkoušet můžete i místní značky piva, například Serengeti nebo Kilimanjaro. Na výborný koktejl nebo jídlo si zajděte třeba do restaurace The Rock, je umístěná na skále přímo na pobřeží jedné z pláží na východě ostrova. Suchou nohou je dostupná při odlivu, při přílivu pak musíte lodičkou. Je to vážně zážitek!

za4.jpg
Foto: Hotel Myblue. ZdroJ: Čedok

Jaké zajímavé výlety mohou cestovatelé podniknout na tomto krásném ostrově?

Nejkrásnější pláže najdete na severu v oblasti Nungwi a Kendwa, skvěle se vykoupete i jinde na ostrově, ale určitě doporučujeme zabalit do kufru boty do vody. Během výletu Safari Blue se vypravíte na plavbu typickou lodí se zastávkami na koupání na několika místech.

624446aaa47f8blobid0.jpg
Foto: Kiwengwa Beach Resort. ZdroJ: Čedok

Nevynechejte výlet do Národního parku Jozani – největší lesní oblasti na Zanzibaru. Procházka vás zavede přírodní stezkou lesem, který se stal domovem vzácných druhů exotických ptáků, motýlů a ohroženým druhem opic. Pouze zde totiž potkáte guarézu červenou s dlouhými rezavými chlupy na hlavě. Les má tropický charakter, rostou zde palmy, fíkovníky, mahagony, kapradiny a mangrovy.

Zajímavá je i návštěva historického ostrova Prison Island, kde žijí stovky ohromných suchozemských želv, ke kterým se můžete volně přiblížit. Během anglického protektorátu zde bylo vybudováno vězení, které dalo ostrovu název. Nachází se tu i malá pláž. S menšími želvami si můžete na severu ostrova i zaplavat v místním přírodním aquariu, kde se o ně v případě zranění starají a poté je zase vypustí do volné přírody.

mama.jpg
Foto: Uroa Beach Resort. ZdroJ: Čedok

Navštivte rovněž město z kamene zapsané na seznam UNESCO, tedy Stone Town. Prezentuje bohatou kulturu a historii Zanzibaru a připomíná také boj s otroctvím, protože šlo o hlavní centrum obchodu s otroky ve východní Africe. Nahlédněte do úzkých uliček, na nejznámější městský trh, do muzea otroctví nebo zajdete do domu, kde žil slavný zpěvák Freddie Mercury.

Kdy je vhodné cestovat na Zanzibar?

Na Zanzibar můžete vyrazit prakticky celoročně, nedoporučuje se jen možné období dešťů od dubna do června, ale ani v tomto období v loňské sezóně příliš nepršlo. Čedok bude charterové lety proto nabízet jednou týdně právě od konce června přes celé léto a rovnou naváže zimní sezónou. 

za5.jpg
Foto: Hotel Sea View Lodge. ZdroJ: Čedok

Jaké jsou výhody letu na Zanzibar s cestovní kanceláří Čedok?

Exkluzivně pro Čedok bude i během léta létat z Prahy na Zanzibar polský národní dopravce LOT Polish Airlines moderním dálkovým letadlem typu Boeing 787-9 Dreamliner pro 294 cestujících. Je to tak jediná možnost , jak na tento oblíbený africký ostrov cestovat z České republiky bez mezipřistání nebo přestupu na jiných letištích. Na palubě klienti nejvíce oceňují pohodlná sedadla s prostorem na nohy, větší okénka, zábavní palubní systém na integrovaných obrazovkách, USB porty pro nabíjení elektronických zařízení, ale také základní hlášení v českém jazyce. Klienti se mohou během letu těšit na dva servisy s jídlem. V premium a business třídě navíc i na rozšířený catering a alkoholické nápoje. O létání ve vyšších třídách, které lze rezervovat za příplatek už při rezervaci, je velký zájem. Cestující v businessu mají maximální pohodlí i díky plně polohovatelným sedadlům, takže během cesty si můžete úplně lehnout, přikrýt se dekou a odpočívat, protože na Zanibaru budete už přibližně za osm hodin letu.

62444749d4786obrazek.png
Foto: Hotel Waridi Beach Resort and SPA. ZdroJ: Čedok

Jaké hotely byste našim čtenářkám doporučila?

Čtenářkám bych doporučila na Zanzibaru vyzkoušet malé komorní hotely jako například Sea View Lodge nebo Waridi Beach Resort. Za velmi dobrou cenu jsou také ubytování s all inclusive v oblíbeném resortu na východním pobřeží Kiwengwa Beach nebo v hotelu Myblue na severu ostrova. Pro náročnější klienty můžeme nabídnout top exkluzivní butikové resorty Zuri Zanzibar nebo Tulia, které českým čtenářům asi nemusím příliš představovat. Výběr hotelů je široký a připravujeme i další novinky, takže věřím, že každý najde to své.

za7.jpg
Foto: Hotel Sea View Lodge. ZdroJ: Čedok

Je vhodné letět na Zanzibar i s dětmi?

Zanzibar není úplně typická destinace pro rodinnou dovolenou, nejčastěji ho vyhledávají páry nebo skupiny přátel. Proto ani jednotlivé hotely nemají příliš mnoho velkých pokojů, ale pokud se rozhodnete, že sem díky přímým letům vyrazíte i s dětmi, doporučujeme zvolit hotely Uroa Bay a Kiwengwa Beach, kde jsou k dispozici i rodinné pokoje. A navíc i bazény, kde se ratolesti mohou vyřádit.

Kompletní nabídku zájezdů na Zanzibar, včetně předprodejů i last minute, najdete přímo na webové stránce www.cedok.cz nebo se zastavte na některé z 36 poboček Čedoku po celé České republice. Podívejte se i na další podrobnosti ohledně servisu letů do exotiky.


624448913cfc6obrazek.png

Naše články 

Reklama