Vážená redakce,

byly doby, kdy domácí tvořivost byla přímo nutností, co si člověk neudělal, to prostě neměl. Nikde nebylo nic k sehnání, a tak mnohé z nás si pamatují, jak jsme slintaly nad katalogy, které se k nám dostaly ze západu, a ty šikovnější podle nich tvořily. Já sama jsem pletla, háčkovala, šila, vyšívala a nevím, co všechno. Moje výtvory měly většinou úspěch, zkusila jsem např. kombinaci vlny - různé vzory a barvy s aplikací kůže nebo látky, pleteno bylo na těch největších dřevěných jehlicích. Prvně jsem třeba zakoupila super zajímavý knoflík a pak teprve vymýšlela, jak bude vypadat svetr. Moje děti měly vždy oblečení s nějakým zajímavým nápadem a vždy mě moc potěšilo, když se mě ostatní maminky ptaly, kde jsem to koupila - teda spíš sehnala, neboť dřív se pouze shánělo. Škoda, že dřív se tolik nefotilo, abych něco poslala jako nostalgickou vzpomínku. Určitě si mnohé čtenářky vzpomenou na domácnosti vybavené chemlonovými obrázky, různými vyřezávanými lampičkami, pamatují si jistě i na háčkované síťové tašky ze Sněhurky a klobouky a kabelky háčkované z lýka. Těch věcí doma vyráběných by se našlo na tisíce. Jedna moje kamarádka malovala obrázky a malé dřevěné brože, ale to byla vážně přímo umělecká díla. Jiná zase vyráběla náušnice, ke každému oblečení měla jiné, byly nádherné a všechny jsme jí je záviděly.

vTo nejsou ty náušnice, ale svatební věneček

Novou dobou se vše změnilo, plno věcí bylo lehce k dostání, kvalitní a dalo se sehnat i v přiměřené ceně a mně najednou přišlo, že je to zbytečná ztráta času, vlastně ten čas na tuto činnost už jsem jaksi postupně už ani nenacházela. Naposledy jsem si koupila balík vlny ve Vídni po revoluci (to jsem byla v šoku, co jí tam měli, a těch barev, vybírala jsem asi hodinu) a upletla mohérový svetr. Pak nastala doba dohánění znalostí na PC, dohánění jazyků a dohánění v podstatě všeho. Ale jehlice ani háčky jsem nezahodila, třeba jednou, až budu v důchodu, je zase vyhrabu. A taky člověk se mění a s ním i jeho zájmy a záliby, tak třeba budu dělat něco úplně jiného, kdo ví. Teď jen občas něco vytvářím s vnoučkem, sem tam si naaranžuji něco z květin či sušiny, ale ani na to nemám moc času a pak se stydím, když nakonec nestihnu a věneček např. na dušičky jdu koupit. To jsou asi pozůstatky z minulého režimu. Je paráda, že když dnes chce někdo něco tvořit, koupí se skoro všechny potřebné pomůcky a materiály. Kolikrát neodolám a nakoupím plno mašliček a cetek, ale nakonec se k zamýšlenému dílu ani nedostanu. V poslední době mě baví balení dárků, a tak kromě mašliček ulítávám na papíru, jen mám obavy, zda budu mít ještě co a za co balit. I tak se těším, že až budu mít čas, zase se do něčeho pustím. Možná se to v době ekonomické krize stane zase nutností.

b

m

Dnes posílám na ukázku věnečky na dveře, které jsem dělala jen tak pro radost ke svatební výzdobě, podzimní dekoraci a zabalené dárky. Ale je to jen slabý odvar toho, co jsem vyráběla kdysi. Jo a ještě přikládám domácí tvorbu mého manžela - sýrovo ovocný salát s bylinkami, no není to skoro umělecké dílo?

s

Myslím, že i dnes se najde plno šikovných ručiček a moc se těším na domácí tvorbu ostatních čtenářek.

Hezký podzim a tvorbě zdar EvaH

Milá Evo, mě zaujal ten salát, protože úplně stejně nádherně ho dělá můj tatínek. Povahou je velice pečlivý, trpělivý a rozvážný - takový výsledek ale za to stojí. Vzpomínám, jak dokázal nádherně nařezat buřty na oheň. Dělal to třeba pro deset lidí a ani dva nebyly stejné. Vzory se nad ohněm krásně rozšklebily, pak nám je bylo líto sníst.

Simona

Honem pro foťáky!!!

Poslední 4,5 hodiny trvá ještě dnešní téma, do kterého můžete posílat příspěvky svojí tvořivosti. Moc se těšíme na adrese:

 

redakce@zena-in.cz

Reklama