Podzim je období v roce, které je ideální k uklidnění, balancování a přemýšlení. Zároveň bychom se měli věnovat sami sobě a dopřát si péči. A protože sluníčka ubývá a s ním i energie, je důležité nacházet ji jinde. K tomu slouží rituály, mezi kterými si každý může najít ty své a pomoci si tak vytvořit vnitřní harmonii, klid a pohodu.

6336b03fb10d1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Následující tipy můžete zařadit do svého každodenního života a pokud si z nich vytvoříte návyk, budete se moci brzy těšit z pozitivních výsledků, které přinášejí. Jejich účelem je zaměřit se sami na sebe, zastavit se a zamyslet nad tím, kde právě jste a kam chcete směřovat, odpočinout si a relaxovat. Není od věci je jeden po druhém vyzkoušet a třeba si některé z nich oblíbíte.

Čtení knih
K chladnému období neodmyslitelně patří čtení knih a je jedno, jestli to jsou odborné nebo třeba beletrie. Nemusí to být jen knihy, ale i časopisy, články, noviny. Udělejte si pro sebe hodinu denně čas a přeneste své myšlenky a pozornost právě do písmenek. Vzděláte se, odpočinete si a podpoříte rozvoj slovní zásoby. Doporučujeme také číst před spaním místo koukání se na televizi nebo do telefonu, zvýší to kvalitu spánku.

Období podzim/zima je perfektní k poznávání a rozvíjení sebe sama, proto si zvolte texty, které jsou motivační a týkají se osobního rozvoje.

Poslouchání 
Poslouchejte podcasty, hudbu nebo to, co se děje kolem vás. Šum listí, projíždějící auta, zpěv ptáků, hlasy lidí a další zvuky, které pocházejí z přirozeného prostředí. Zvýší to vaší vnímavost.

6336b11b9d13bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jídlo
Abyste byli zdraví a cítili se dobře, je potřeba se zaměřit na jídelníček. Dejte přednost teplým jídlům, která vás zahřejí a jsou tvořena z lokálních sezónních potravin, které v tomto období dozrávají, těm totiž příroda dává nejvíce energie, tak toho využijte. 

Co více zařadit do jídelníčku na podzim a v zimě:

 • jablka, hrušky a švestky
 • vlašské a lískové ořechy
 • mrkev, celer, řepa, petržel
 • brambory
 • špenát
 • dýně špagetová a hokaido
 • cibule a česnek

Teplé nápoje
Pijte čaje, teplou matchu, punče, kávu, čokoládu a nechte teplo prostoupit do vašeho těla. Pochutnáte si, zahřejete se a uděláte si chvilku sami pro sebe. Udělejte si vždy čas a nespěchejte na sebe s rychlým pitím. Odložte u tohoto rituálu telefon a klidně jen seďte a nedělejte nic. Nebo koukejte z okna a pozorujte, co se děje venku. Pijte pomalu a vnímejte každý lok.

Meditace
Tento rituál můžete spojit s pitím teplých nápojů, protože se perfektně doplňují. Meditace není jednoduchá aktivita, ale když se jí naučíte, pocítíte její výhody. Naučíte se soustředit se na konkrétní věci, harmonizovat mysl i tělo, správně dýchat, vnímat přítomný okamžik a odpoutat se od černých myšlenek. Vyzkoušejte řízenou meditaci:Buďte trpěliví, protože meditaci je potřeba se naučit a chvíli bude trvat, než tomu přijdete na kloub a budete umět ovládat svoji mysl.

Trávení času venku
Na podzim a v zimě většinu času trávíme v uzavřených prostorech, což má na některé z nás neblahý vliv. Je potřeba to vybalancovat a občas zajít na procházku, kde načerpáme síly, můžeme si užít i poslední zbytky slunečních paprsků (zejména na začátku podzimu) a pročistit si hlavu. Pozorujeme barevné listí, spadlé kaštany, které můžeme sbírat a vytvořit si přírodní dekoraci (nezapomeňte přizvat do vyrábění i děti). Klidně je jen tak pohoďte ke svíčce a také to bude vypadat dobře.

6336b1463a37eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Radost z maličkostí
Je důležité, zejména v dnešní době, radovat se i z malých věcí, které vytvoří úsměv na tváři a zlepší náladu. Občas něco bereme jako samozřejmost a zapomínáme na ty maličkosti, které nás mají těšit a to je škoda. Tady je pár příkladů, z čeho se radovat:

 • kompliment od druhé osoby
 • dobré jídlo
 • trávení času s blízkými
 • příjemný pocit po cvičení
 • možnost vzdělávat se
 • jízda na kole
 • architektura
 • zpěv
 • západ slunce
 • masáž
 • objevení nového koníčku
 • čas na oblíbený seriál

Souvisí s tím i psaní si deníku vděčnosti, který spoustě lidem pomáhá uvědomit si, co v životě mají a za co děkují. Zkuste to a možná změníte nastavení vaší mysli.

Úklid
Podzim je ideální doba na úklid nejen našich myšlenek, ale i fyzického prostředí, domova, ve kterém žijeme. Pokud tedy chceme mít uklizeno a srovnané věci v hlavě, musíme začít právě okolím. Udělejte proto generální úklid, který udržujte. 

Vytvořte si teplo domova
Vytvořte si (nebo kupte) dekorace, které vám doma navodí tu pravou atmosféru. Palte svíčky, používejte esenciální oleje, vybavte se světýlky, dekami a polštáři v typicky podzimních barvách. Hodně vás to ovlivní, i když z počátku nebudete mít ten pocit.

Relaxujte, buďte na sebe hodní a dopřávejte si. Je to důležitější, než kdy jindy a pokud si osvojíte některé výše zmíněné tipy a oblíbíte si je, budete se zaručeně cítit lépe.

Zdroj: autorka článku, Eujuicers, Studie, Washingtonpost, Mindbodygreen

Čtěte také: 

Reklama