Pohybem ke zdraví

„Fyzická aktivita pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a skladbu těla, snižuje krevní tlak a riziko rozvoje diabetu druhého stupně. Endorfiny, které se po sportovním výkonu vyplavují, zlepšují duševní pohodu člověka. Dostatečné množství pohybu také zvyšuje sebevědomí a posiluje sebeúctu,“ vyjmenovává benefity pravidelného cvičení fitness trenérka Samantha Clayton. Nevíte, jak namotivovat děti k tělesné aktivitě? Inspirujte se následujícími pěti radami.

0a570d4d-4f07-466c-bcf9-daada2309c3f.jpg

  • Využijte technologie ve svůj prospěch

Nainstalujte dětem do mobilu aplikaci na počítání kilometrů. I takto jednoduchá aplikace může vytvářet dětem určitou výzvu a touhu splnit každodenní cíl. Nejde jen o to, že aplikace přehledně spočítá ušlou vzdálenost nebo spálené kalorie. Děti si mohou zábavu najít v tom, že budou soutěžit, kdo za den ujde víc kilometrů. Aplikace efektivně poslouží u teenagerů a starších dětí. Co myslíte? Kdo z vaší rodiny za den nachodí nejvíce?

  • Najděte to, co je zajímá

Nesnažte se nutit svoje potomky do sportu, který je nebaví. Nejprve si s nimi o tom promluvte a zaměřte se naopak na to, co je zajímá a co by samy chtěly ve svém volném čase dělat. Klidně je nechte, ať si vyzkouší více aktivit a potom se rozhodnou, které se chtějí věnovat. Pokud se bude dítě věnovat pohybu, který ho baví, stane se z aktivního života návyk a zcela přirozená věc.

  • Buďte dobrým vzorem

Děti většinou nevědomky přejímají chování svých rodičů. Pokud vás tedy vidí lenošit u televize značnou část dne, nemůžete se divit jejich minimálním zájmem o aktivní pohyb. Nepochopí totiž, proč zrovna ony by se měli hýbat. „Pokud ale uvidí, že si jdete každý den zaběhat, budou aktivní život brát naprosto automaticky i ony. Snažte se být pro svoje dítě dobrým vzorem a vymýšlejte společné aktivity pro celou rodinu,“ navrhuje Samantha.

7faf06ec-a60c-4bb8-8677-32ab580378a0.jpg

  • Pohyb není za trest

Vytvořte u dětí spojení fyzické aktivity s pozitivními zážitky a emocemi. Nesnažte se děti nutit do fyzické aktivity za každou cenu. Pokud například venku mrzne, vymyslete aktivitu, kterou můžete provádět doma. Když je venku naopak tropické počasí, jděte se zchladit někam k bazénu. Vytvářejte tak u dětí přirozený vztah k pohybu, ze kterého budou mít radost. 

  • Odměňte se

Každého člověka dokáže namotivovat, když je za svůj výkon pochválen. U dětí to platí dvojnásob. Naučte se své děti chválit za maličkosti a vyjádřete velké potěšení nad tím, jak dobrý výkon dítě podalo. Vymyslete rodinný výlet a za odměnu si udělejte něco dobrého ke svačině nebo k večeři. Na co má vaše dítě chuť? Zeptejte se ho. Odměna může mít vždy jinou podobu. Buďte kreativní.

da08db4d-a269-4736-a00f-4ee7283fd1c8.jpg

Starého psa novým kouskům…

Je vědecky prokázáno, že pokud si vytvoříte k pohybu pozitivní vztah již v dětství, budete ho i v dospělosti vnímat přirozeně. „Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Nezapomínejte na to, že svým pozitivním přístupem a nasměrováním dětí k přirozenému pohybu můžete ovlivnit jejich životy i do budoucna,“ dodává Samantha Clayton.