Kamarádka si postěžovala, že letos nedostane v práci roční odměnu. Respektive dostane, ale mnohem nižší, než měla loni. Nemají to sice uvedeno v žádných firemních dokumentech, zda odměny budou nebo nebudou vypláceny, ale každý rok se na výplatní pásce objeví vyšší částka než obvykle. Prý co má dělat, může si někde stěžovat? Nemůže dělat nic, co není na papíře psáno, to nelze vyžadovat.


Mnozí z nás si zvykli, že v prosincové nebo lednové výplatě dostávají od svého zaměstnavatele „Ježíška“. Ať už jsou to mimořádné odměny nebo tzv. třinácté, a někdy i čtrnácté platy. Některé firmy nárok na ně zakomponovaly i do kolektivních smluv nebo vnitřních předpisů, které uzavřely se svými zaměstnanci. V jiných případech jsou obsaženy v mzdových listech nebo jejich dodatcích – prémiových listech, kde je přesně stanoveno za jakých okolností firma tyto odměny udělí (přeplnění plánu, ziskovost, obratovost). Dále jsou udělovány v rámci osobního ohodnocení.

Nicméně je obvyklé, že pravidla poskytování – neposkytování či krácení osobního ohodnocení jsou někde sepsána (např. mzdová směrnice, smlouva o mzdě, pracovní smlouva). Zvlášť u poslední možnosti vše záleží na zaměstnavateli, který posuzuje zaměstnance podle toho, jak po celý rok vykonával práci, a poté mu finanční částku může, ale také nemusí přiznat. Roli zde mohou hrát i osobní vztahy a libovůle zaměstnavatele.

Má kamarádka má tedy smůlu. Žádný z výše uvedených dokumentů nemá. Prostě tichá dohoda a informace „per huba“, jak se říká. Může se zeptat šéfa, ale to bych asi nepokoušela. Záleží na jeho přístupu k zaměstnancům. Pokud by byl přístupný diskusi, vysvětlil by jí, z jakého důvodu odměnu neobdrží, a ona by stejně ničeho nedosáhla. Jen toho vysvětlení. A nevím, jestli by to bylo pro ni příjemné.

 

V některých firmách odměňují zaměstnance jinými způsoby než finančně. Snaží se motivovat své zaměstnance jinou formou než peněžní. Jsou to například incentivní zájezdy, kdy firma vyrazí na pár dní na hory, k moři. Další formou jsou poukázky – ubytování v hotelu, restaurace, kosmetické salony, fitness centra, dárkové šeky do obchodů.

Pak jsou tu také tomboly. Tam je to o štěstí, tedy doufám, že se nepodvádí. Losuje se o hlavní výhru – letenka pro dva do Paříže, večeře v luxusní restauraci, víkend v lázních a tak podobně.

Nakonec jsou firmy, kde se neodměňuje. Není ničí povinností odměňovat své podřízené, i když mohou dřít 15 hodin denně a podávat nadlidské výkony a přicházet s geniálními nápady, jak vylepšit práci.


Ale přiznejme si, že je to hezčí, mít Ježíška navíc? Třeba i u nás v redakci?

A co vy? Dostáváte v práci na konci roku odměny? Pokud ano, jaké? Nebo vás opomíjejí a nanejvýš obdržíte diář?

 

Reklama