642eaf46cd87aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Nemám přítele, který by mě mlátil, vlastně na mě nikdy ani nevztáhl ruku. Využil ale Velikonoc, aby to napravil. Máme za sebou jedno krušné období, za které bohužel může moje chování. Lukáše jsem podvedla, je to už rok, ale byl to jen úlet a dostali jsme se z toho. Věříme si a je to mezi námi fajn, jednou mi ale řekl, že mi to jednou vrátí. Raději jsem tuhle větu vypustila,” komentuje Adéla.

Adéla se na Velikonoce připravila jako vždycky. Obarvila kraslice, upekla mazanec, perníčky i nádivku a vlastně měla tenhle svátek docela v oblibě. Těšila se vždycky na své koledníky, které každý rok odměnila. Mezi nimi byl její táta, bratr a právě i přítel Lukáš. Vždy koledování brali velmi symbolicky a spíš to byla zábava.

„Byla jsem v pondělí ráno připravená na brzký budíček, který nepřišel. Překvapilo mě to a vlastně i zarazilo, že to není tak, jak jsem zvyklá. V 10 se rozrazily dveře, bez klasického zazvonění a vlítnul do pokoje Lukáš s obrovskou pomlázkou, takovou jsem ještě snad neviděla. Ohnul mě přes koleno, stáhnul mi kalhoty a normálně mě tak zlískal, že mi vytryskly slzy. Když mě po pěti minutách nechal, nemohla jsem uvěřit tomu, co právě udělal. Koukala jsem na něj, on měl rozzuřený obličej a řekl mi, že je to pomsta za to, co jsem mu udělala. Teď jsme si prý kvit. Brácha ani táta ten den vůbec nepřišli”

Adéla týden nemohla vstát a obrovská jelita si ledovala. „Prvotní šok byl asi nejhorší, později jsem se dozvěděla, že mu to táta i brácha odsouhlasili a nechali to na něm. Celý týden jsem s Lukášem nepromluvila, ale věděla jsem, že si to opravdu zasloužím. A lepší skončit s modřinami, než aby mi to oplácel stejnou měnou,” zakončuje Adéla.

Adéla sice cítí vinu, ale taková cesta nápravy rozhodně není v pořádku a neměli bychom ji tolerovat. Johanna Nejedlová z Konsentu, nezávislé organizace, která boří mýty o sexu a sexuálním násilí: ‚‚Tradice velikonoční pomlázky není a nesmí být o násilí. Šlehání pomlázkou má být symbolické, jde o rituál omlazení a plodnosti, rozhodně ne o nějaký trest. A vždy by se jí měli lidé účastnit dobrovolně. Když odhlédneme od toho, že se to stalo na Velikonoce, přišlo by nám v pořádku, kdyby partner přišel a své partnerce z ničeho nic nařezal řemenem a ještě mu to odsouhlasili další příbuzní? Určitě bychom to považovali za zcela nepřijatelné násilí. A tak je tomu i v tomto případě. Nevěra jistě může vztah poznamenat, ale dospělé řešení je uvažovat o tom, jak a jestli dál ve vztahu pokračovat, když byla zrazena důvěra. Násilí a pomsta nesmí být odpovědí na takové chování."

Zdroj: respondentka Adéla, Johanna Nejedlová z. Konsent.cz

Čtěte také: