Milé čtenářky, doufám, že jste si užily krásné Vánoce i Silvestr. Co po všem tom přejídání zkusit lehký povánoční detox?

Tyhle svátky mám sice strašně ráda, ale většinou se mi ohromně uleví, když celý ten kolotoč návštěv, přejídání se a nicnedělání skončí. Možná je to taková ta pomyslná tečka za uplynulým rokem a my máme pak chuť začít znovu s čistým štítem. Možná je tedy fajn, že se téměř dva týdny nehneme z gauče a pořád jen jíme. Máme pak větší chuť jíst zdravěji a hýbat se. Já tedy rozhodně!

Určitě ale zapomeňte na drsné hladovky. Stejně tak nepomůže takový detox, kdy budete pít jen ovocné či zeleninové smoothies. To zkuste spíš na jaře jako očistu těla, teď v zimě ale vaše tělo potřebuje energii, aby se vyrovnalo se zimou. Navíc byste mohla onemocnět.

detox

Já si třeba nemůžu vynachválit dietu 5:2. Určitě jste o ní už slyšela. Jde o to, že pět dní v týdnu jíte, co chcete a dva dny se postíte. Během těchto dvou dnů by příjem kalorií neměl přesáhnout 500 za den. 

Tahle dieta je podle mě ideální v tom, že vás příliš neomezuje. Já jsem si dny půstu plánovala většinou na dobu, kdy jsem byla v práci nebo někde venku. Prostě když jsem věděla, že mě nebudou neustále rozptylovat myšlenky na jídlo, které si nemůžu dát. Snažila jsem se vždycky nějak zabavit. 

Výsledky se vždy dostavily poměrně brzy. Zhruba za tři, čtyři týdny už začínalo být vidět, že se tělo pročistilo. Neustále nafouklé břicho mi vždy splasklo a já jsem se hlavně cítila dobře.

V ty zbylé dny sice můžete jíst cokoliv, ale pokud tuto dietu tentokrát budeme považovat i za povánoční detox, alespoň první měsíc bychom mohli trochu přitvrdit J Vynechat pečivo a mastná jídla, nejíst po sedmé večer, hodně snídat, nepít slazené nápoje.

A co tedy v ty „volné“ dny jíst? Zkuste třeba husté zeleninové polévky. Na výběr je třeba špenátová, celerová, mrkvová nebo květáková. Zapomeňte ale na jíšku, zahustěte je bramborami.

Právě mrkev a celer podporují činnost trávicího systému, pročišťují játra a krev. Jsou tedy při detoxu ideální. Stejně tak ryby, ředkvičky, jablka a ovesná vláknina. Já si často vařím polévku z červené čočky. Zasytí, jelikož pomalu uvolňuje cukry, a proto je ideální při zdravém hubnutí. Mimo červené čočky přidám cibuli, kořenovou zeleninu a brambory. Dochutím jen solí, pepřem a stroužkem česneku.

Vyzkoušet můžete i různé přírodní preparáty, které vaše tělo zbaví toxinů a očistí střeva. Například zelený ječmen. Ten bychom měli jíst v průběhu celého roku. Není to sice nic moc chutného, ale vaše játra to jistě ocení. 

Jen zdravé jídlo ale samozřejmě nestačí. Já si dám zase měsíc se starou dobrou Jillian (cvičení s Jillian Michaels, pozn. red.). A co vy? 

Čtěte také:

Reklama