Aneta byla od mala vedená k tomu, aby se pilně učila a nosila samé jedničky. Žádný sebemenší neúspěch se jí nepromíjel. Ještě na vysoké škole jí rodiče v podstatě kontrolovaly známky a místo večírků tak Aneta trávila večery nad učením. Teď je z ní úspěšná manažerka a říká, že bez svých rodičů by toho nikdy nedosáhla.

6439227091e09obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Za svým úspěchem jsem si v životě tvrdě šla a hodně jsem mu obětovala. Ale musím přiznat, že bez přísného dozoru rodičů by to tak vůbec nemuselo být. Chtěli, abych byla v dospělosti zabezpečená a abych něco znamenala. Zkrátka aby na mě mohli být pyšní. Maminka mi vždy říkala, že nechce, aby pro ni byla její jediná dcera ostudou. Teď se bojím, aby nebyla ostudou rodiny má dcera,“ svěřuje se Aneta se svou obavou.

Třináctiletá Ema je naprostým opakem své matky, na známkách jí tolik nesejde a zatím rozhodně netouží být úspěšnou manažerkou. „Nerozumím tomu, já už v jejím věku dávno věděla, čím jednou budu a tento cíl jsem stále nosila v hlavě. Ema je moc hodná holka, snažím se ji vychovávat po vzoru svých rodičů, ale přijde mi, že z její strany cítím jistý vzdor a to hlavně když po ní chci výborné výsledky v matematice a jazycích. Myslím, že vůbec nechápe důležitost těchto předmětů.“

Aneta i její manžel jsou oba inženýři a mají významné postavení ve svých firmách. Aneta navíc mluví plynule třemi světovými jazyky. Zálibu své dcery proto vůbec nechápe. „Ema každý den přiletí ze školy, tašku hodí do kouta a zavře se do pokoje. Když se jí jdu zeptat, jak je na tom s úkoly z matematiky nebo jestli si procvičíme slovíčka z angličtiny, najdu ji, jak si něco čmárá nebo tvoří. Tím mě vždycky zaručeně naštve.“

O tom, že by svou dceru nechala jít svým směrem, ale Aneta nepřemýšlí. Nemyslí si totiž, že by tím něčeho významného dosáhla. „Netvrdím, že není šikovná, ty své obrázky nebo modely už měla vystavené na několika školních výstavách a chválí ji dokonce i učitelka na výtvarnou výchovu. Já jsem ale prostě toho názoru, že tyhle podřadné věci by si měla dělat ve svém volném čase, až bude mít hotové veškeré povinnosti. A že by se někdy živila uměním nepřipadá v úvahu, já svou dceru chci vidět na vedoucí pozici prosperující firmy a ne někde mezi umělci. Jen nevím, jak s jejím pubertálním rozpoložením hnout,“ uzavírá zoufale Aneta.

Zdroj info: Respondentka Aneta

Čtěte také: