Když jsem upekla a nazdobila pro své blízké několik dortů, poprosilo mě několik kamarádek, abych jim ukázala jak na to. Nejsem samozřejmě žádný odborník, tak jsem jen domluvila termín, nakoupila suroviny a pustily jsme se do práce.

rybníček z potahovací cukrové hmoty

V perfektním obchůdku s potřebami pro cukráře jsem nakoupila všechny potřebné suroviny.

  • několik kyblíků potahovací hmoty SmartFlex
  • gelové potravinářské barvy
  • prachové potravinářské barvy
  • vykrajovačky na patchwork
  • modelovací kostice

Potahovací hmota SmartFlex
Tato speciální potahovací hmota slouží k potahování dortu, ale také k tvorbě kytiček, figurek a jiných ozdob na dorty. S hmotou se výborně pracuje, je velice pružná a jde velice tence vyválet. Při potahování celého dortu krásně přilne a dá se uhladit.

Dříve jsem si potahovací hmoty vyráběla sama, ze sušeného mléka, ale tato kupovaná mě opravdu nadchla a už bych ji neměnila.

dortový workshop

Gelové potravinářské barvy
V obchodě, kde nakupuji potřeby na výrobu dortů, mají více druhů gelových barev. Osvědčily se mi barvy firmy Wilton, takže už pracuji pouze s nimi. Mají dostačující barevnou škálu a jeden kelímek vyjde okolo 50 až 60 Kč a vydrží vám opravdu dlouho.

Druhým konce lžičky odebírám požadované množství barvy z kelímku a přimíchávám do potahovací hmoty. Výhodou je, že na rozdíl od práškových barev není nutné barvu nijak rozpouštět, ale můžete s ní rovnou pracovat. Barvy lze mezi sebou míchat.

miláček

Prachové potravinářské barvy
Velice jemné prachové barvy si můžete koupit také v mnoha barevných odstínech, vybrat si můžete z obyčejných, ale také s perleťových, které jsou výborné na zdobení kytiček. Barvu můžete používat v suchém stavu a nanášet pomocí štětce nebo ji rozpustit v pár kapkách alkoholu bez vůně (používám třeba bílý rum).

Vykrajovačky na patchwork
Tyto geniální pomůcky mě příliš nenadchnuly. Můžete si vybrat z mnoha druhů vykrajovaček na cukrové hmoty. Mělo by stačit vyválet hmotu, vykrojit a zvolený motiv domalovat. Práce s nimi se nám však nedařila. Přivítám proto jakékoliv tipy a rady na práci s těmito pomůckami.

kytičky

Modelovací kostice
Další skvělá pomůcka. Existují různé sady umělohmotných modelovacích kostic, jakýchsi tyčinek s různými zakončeními. Slouží ke zdobení potahovacích hmot, hotových dortů i jednotlivých ozdob.

Samozřejmě, že v obchodě pro cukráře bylo na výběr mnoho dalších pomůcek, které usnadní zdobení dortů. Nejrůznější podložky, formy na dorty, šablony, pomůcky na tvarování a vyřezávání jednotlivých kousků. Většinou ale nejsou tyto pomůcky nejlevnější, takže se vyplatí těm, kdo dorty vyrábí častěji.

Na našem worshopu vzniklo několik hotových dortů, ale také pár kytiček, rybníček, dárky pro tatínky a jiné sladké dobroty.

Reklama