Téměř bych na tuhle pochoutku zapomněla! Když jsme se zastavili v den pololetního vysvědčení u mých rodičů, pohostila nás moje maminka nepečenou dobrotou - dortem ze zakysané smetany. Jako ovoce použila kompotované mandarinky, tenhle dort je však výborný s jakýmkoliv ovocem. V létě třeba s čerstvými malinami či jahodami. Mňam!

Recepty, které najdete, se liší. Někde se používá směs jogurtu a zakysané smetany, jinde směs zakysané smetany a šlehačky, ušlehané se ztužovačem. Někdo přidává do směsi želatinu. My jsme zvolili rychlou a jednoduchou variantu, pouze zakysanou smetanu. Zapomeňte na nejrůznější „light“ varianty. Vyberte pěkně smetanovou a krémovou.

Suroviny

4 kelímky zakysané smetany (po 190 g)
1 malý balíček dětských piškotů
2 malé plechovky mandarinky nebo jiného ovoce
trochu cukru
může být trochu kakaa

Postup

Rozevírací formu vyložíme potravinovou fólií. Její dno vyskládáme piškoty, jeden vedle druhého. Zakysané smetany důkladně promícháme a přidáme do nich trochu cukru. Můžeme také špetku vanilkového prášku. Piškoty ve formě zalijeme polovinou krému. Zaskládáme ovocem.
Do druhé poloviny krému můžeme přimíchat kakao, aby byl barevnější a zajímavější. Tímto krémem zalijeme ovoce a nahoru opět zaskládáme zbytkem piškotů. Trošku je zatlačíme do těsta.

Dezert necháme do druhého dne ztuhnout v lednici. Formu rozevřeme a dort krájíme na porce. Můžeme ozdobit ještě šlehačkou.

Jakou variantu tohoto dezertu připravujete doma vy? Máte nějaké speciální vychytávky?

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama